Karadeniz’i kimyasal atık bitiriyor

Karadeniz’i kimyasal atık bitiriyor.Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna’nın biraraya gelerek oluşturduğu Karadeniz Ekosistemini İyileştirme Projesi (BSERP) kapsamında denize kıyıdaş olan 6 ülkede gerçekleştirilen ankette ilginç bir sonuç çıktı. Anket sonuçlarına göre, Karadeniz ülkelerinin, kirliliğin farkında olmadığı ortaya çıktı.

Bulgaristan, Romanya, Rusya, Ukrayna, Türkiye, Gürcistan’da gerçekleştirilen 23 soruluk bir anket, kıyıdaş ülkelerin Karadeniz’e bakış açısını ortaya koydu. Buna göre Türkiye’den ankete katılanların yüzde 57’si Karadeniz’in korunması için en büyük engel olarak halkın bu konudan habersiz olmasını görüyor. Diğer ülkelerde ankete katılanların yüzde 40’ı ise hükümetlerin duyarsızlığı olarak görüyor.

Ankete göre, Karadeniz denilince Türk insanının yüzde 36’sının aklına balıkçılık geliyor. Diğer ülkelerde ankete katılanların yüzde 34’ü ise Karadeniz denilince akıllarına yaz tatilleri ve eğlencenin geldiğini belirtti.

Ankete katılan ülkelerin yüzde 77’sinin ortak görüşü Karadeniz’in sağlıklı olmasının kendileri için çok önemli olduğu şeklinde. Türkiye’de ankete katılanların yüzde 34’ü Karadeniz’i korumanın gelecek nesiller için çok önemli olduğunu düşünürken, diğer ülkelerde ise yaygın görüş, yaz tatilleri ve eğlence için önemli olduğu yönünde oldu.

“KİMYASAL ATIKLAR KARADENİZ’İ BİTİRİYOR”

Tüm ülkelerden ankete katılanların yüzde 21’inin ortak görüşü, kirliliğin en büyük sebebinin fabrikalardan ve onların kimyasal atıklarından kaynaklandığı yönünde. Türkiye’de kirliliğin en önemli ikinci sebebi olarak ise sahil şeridinde yaşanan kapasitesinin üzerindeki gelişme gösterildi.

Anket sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede şu görüşlere yer verildi: “Karadeniz etrafında yapılan kötü tarım şartları sebebiyle binlerce ton nitrojen ve fosfat kalıntısı hiçbir arıtma uygulanmadan direkt Karadeniz’e dökülüyor. Karadeniz’deki kirliliğin asıl sebebini bu kalıntılar oluşturuyor. Hükümetlerin, Karadeniz etrafında yer alan fabrikaların daha iyi koşullarda çalışması ve arıtma tesislerinin devreye alınmasıyla ilgili bir strateji belirlemesi gerekiyor. Ankete cevap verenler arasında sadece

yüzde 9’luk bir kitle yanlış tarım uygulamaları ve onların atıkları yüzünden kirliliğin oluştuğunun farkında. Büyük bir çoğunluk kirliliğin gerçek sebeplerinin farkında değil. Ankete katılanlar arasındaki yüzde 27’lik kesimin yaygın görüşü, Karadeniz’i korumanın hükümetlerin ve yerel idarelerin sorumluluğunda olduğu yönünde. Türkiye’den ankete katılanlar, diğer ülkelerden farklı olarak, yerel idareler ve Karadeniz’de yaşayan herkesin de aynı oranda sorumlu olduğunu düşünüyor.”
Black-Seak

 

Kaynak : kenthaber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*