İspanya’dan Çevre Dostu Tavanı Bahçeli Yeşil Otobüs

İspanya’dan Çevre Dostu Tavanı Bahçeli Yeşil Otobüs. İspanya’nın Girona kentinde tavanında “mini bahçe” bulunan otobüs turistlere hizmet vermeye başladı. “Mini bahçe” sayesinde otobüsün içerideki sıcaklığı 3.5 derece düşüyor. Bu otobüslerin ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.İspanyol peyzaj sanatçısı Marc Granen’in geliştirdiği sistem şimdiden dünyanın ilgisini çekmiş durumda.

Günümüzün giderek betonlaşmış ve yeşil alanları daralmış şehirlerine yeni bir “soluk” getirmeyi planlayan çevre dostu yeşil otobüsler, tavanlarındaki “mini bahçe” sayesinde havadaki karbonmonoksiti temizlerken, yaydığı oksijenle etrafa nefes aldırıyor.

7 santimetre kalınlığındaki hidroponik köpükten oluşan platforma yerleştirilen “mini bahçe” otobüsün klima sistemi tarafından sulanıyor.Platformun içerisindeki hidroponik köpük, bahçenin canlı kalması için gereken nemi bünyesine alırken, yağışlı havalarda da yağmur suyunun tahliye edilmesine yardımcı oluyor.

HEDEF BARSELONA
Şu anda İspanya’nın turistik bölgesi Girona’da faaliyet gösteren otobüsünün mucidi Marc Granen, çevre dostu otobüslerini ülkenin en büyük kentlerinden Barselona’ya taşımak için bir otobüs firmasıyla görüşmeler yaptığını söyledi.

3.5 DERECE DÜŞÜRÜYOR
İspanyol peyzaj sanatçısı Granan, otobüsün çatısındaki “mini bahçe”nin yaz aylarında otobüsün içerideki sıcaklığı 3.5 derece düşürdüğünü de belirtti.
otobüs

 

Kaynak :ntvmsnbc

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*