Bilim insanları lazerlerle hava durumunu değiştirme ve yapay yıldırım yaratma konusunu tartışacak.

Bilim insanları lazerlerle hava durumunu değiştirme ve yapay yıldırım yaratma konusunu tartışacak. Cenevre Üniversitesi’nin düzenleyeceği Dünya Metoroloji Organizasyonu kapsamında gelecek ay tüm dünyadan bilim insanları bir araya gelerek lazerlerle hava durumunu değiştirme ve yapay yıldırım yaratma konusunu tartışacak.

Toplantıyı organize eden Cenevre Üniversitesi biyofotonik uzmanları Profesör Jean-Pierre Wolf ve Dr Jerone Casparian, lazer çalışmalarına hızlandırarak, yağmurları kontrol edebilecek ve yıldırımları hassas binalardan uzaklaştırabilecek yöntemleri kullanıma sokmayı planladıklarını açıkladı.

Wolf ve Casparian, “Atmosfere gönderilen kısa lazer ışınlarının hava durumu kontrolü için çok etkili bir yöntem olduğunu keşfettik. Bu şekilde yıldırımları kontrol edebilir ve hatta yağmur bulutları oluşturabiliriz” dedi.

ÇİMENTOYLA BULUT YARATMAYI DENEDİLER
Hava durumunun atmosfere yollanan çeşitli objelerle kontrol edilmeye çalışılması yeni bir kavram değil. 1960’lı yıllarda ABD gökyüzüne gümüş iyotları yollayarak hava durumunu değiştirmeye çalışmış, Sovyetler Birliği de Çernobil faciasından sonra Moskova’yı radyoaktif kalıntılardan koruyacak bir bulut katmanı oluşturmayı denemişti.

İngiltere ise Londra’nın kasvetli havasının neden olduğu turizm gelirleri kaybını ortadan kaldırmak için uzun yıllar kimyasallarla hava durumu değiştirme çalışmalarına para yatırdı.

Yakın zamanlarda Rusya’nın bulut yaratmak için çimento kullanmayı denediği, 2008 Olimpiyatları öncesinde de Çin’in gökyüzüne roketlerle yolladıkları kimyasallarla güzel ve güneşli hava yaratmaya çalıştığı biliniyor.

Profesör Wolf ve Dr Casparian şu anda üzerinde çalıştıkları lazer sisteminin bütün bu yöntemlerden daha etkili, kolay ve hızlı sonuçlar vereceğine inandıklarını söylüyor.
lazer

 

Kaynak :veteknoloji

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*