Ucuz ve Çevreci Özellikleriyle Öne Çıkan “Ilık Karışım Asfalt Teknoloji ve Uygulamaları” Çalıştayla Tanıtıldı

Ucuz ve Çevreci Özellikleriyle Öne Çıkan “Ilık Karışım Asfalt Teknoloji ve Uygulamaları” Çalıştayla Tanıtıldı. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimya Enstitüsü ile Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığınca yürütülen, ucuz ve çevreci özellikleriyle öne çıkan “ılık karışım asfalt teknoloji ve uygulamaları” düzenlenen çalıştayla tanıtıldı.


TÜBİTAK Başkanlık Feza Gürsey Konferans salonunda düzenlenen çalıştayda konuşan Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Yılmaz, ılık karışım asfaltın Türkiye’de uygulanmasıyla üretimde kullanılan enerjinin azaltılması ve böylece asfalt üretim maliyetlerinin düşürülmesinin amaçlandığını söyledi. Yılmaz, “Üretim maliyetlerinin düşürülmesiyle yüzde 30 enerji tasarrufu ile yıllık 220 milyon lira kazanç sağlanmış olacaktır. Proje kapsamında iki farklı katkı kullanılarak, iki adet deneme yolu Ankara Çevre Otoyolu Karapürçek Kavşağı kesiminde yapılmıştır” dedi.

Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği (ASMÜD) Başkanı Ayberk Özcan ise ılık karışım asfaltın Türkiye için oldukça yeni ve önem arz eden bir konu olduğunu belirterek, “Endüstri ve teknolojileri gelişmiş ülkelerin ortak özelliğine bakıldığında, üniversiteler, kamu kurumları, özel sektör ve ilgili sivil toplum kuruluşları arasında sıkı bir iş birliği olduğu, endüstri ve idarelerin ihtiyaçları doğrultusunda, akademisyenlerin ve araştırmacıların katkılarıyla yerel ve küresel sorunlara çözümler aranmakta olduğu görülür” ifadelerini kullandı.

Proje 15 Eylül’de tamamlanacak

Çalıştayda, Ankara Çevre Otoyolu Karapürçek Kavşağı kesiminde 11 Haziran’da uygulama “Ilık Karışım Asfalt Deneme Yolu” olarak uygulama yapıldığı hatırlatıldı. Söz konusu teknoloji ile plentte karıştırma sıcaklıkları 15-35 santigrat derece daha azaltılarak 115-140 santigrat derece sıcaklıklara düşürüldüğü vurgulandı.

2010 yılında ABD’de 42 milyon ton olan ılık karışım asfalt üretiminin, 2012 yılında yaklaşık 323,5 milyon tona yükseldiğinin altı çizilerek, Avrupa’da 2012 yılında toplam ılık karışım asfalt üretiminin 275 milyon ton olduğu bildirildi.

15 Eylül’de tamamlanacağı açıklanan proje ile üst yapının bakım-onarım maliyetlerinin azaltılması, düşük amortisman giderleri, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi, işçilerin maruz kaldığı koku, duman ve PAH emisyonlarının yüzde 60 azaltılması, çevre kirliliği ve insan sağlığı, enerji, üretim, uygulama maliyetleri açısından fayda sağlanacağı aktarıldı.

Ucuz ve Çevreci Özellikleriyle Öne Çıkan Ilık Karışım Asfalt Teknoloji ve Uygulamaları Çalıştayla Tanıtıldı

 

Kaynak : Tübitakİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: