TÜBA’dan Öğretmenlere “II. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu”

TÜBA’dan Öğretmenlere “II. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” TÜBA, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı protokol çerçevesinde ve TÜBA Bilim Eğitimi Programı kapsamında; temel bilimler öğretmenlerine yönelik “II. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” düzenliyor. Sorgulamaya dayalı öğrenme ve temel bilim eğitiminin etkinleştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan Kurs, 31 Ağustos -4 Eylül tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.


15 farklı ilden 105 öğretmen
Nisan ayında Gazi Üniversitesi’nde birincisi düzenlenen Program’ın ikincisine yine MEB tarafından seçilmiş olan 15 farklı ilden 105 öğretmen katılacak. Toplam beş gün sürecek olan eğitim programında alanında uzman 33 akademisyen ile TÜBA Bilim Eğitimi Çalışma Grubu Üyesi ve Asosiye Üye Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen ve Akademi’nin Asli Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, Asosye Üyesi Prof. Dr. İlhami Gülçin tarafından eğitimler verilecek.

31 Ağustos’ta başlayacak olan eğitim programı; TÜBA Bilim Eğitimi Çalışma Grubu Üyesi ve MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın açılış konuşmaları ile açılacak.

Sorgulamaya dayalı öğrenme
TÜBA Bilim Eğitimi Çalışma Grubu tarafından yürütülen ve 4 Eylül’de sona erecek olan Kurs’ta; fizik, kimya, biyoloji, matematik ve sosyal bilimler alanlarına ayrılan öğretmen gruplarına hem uygulamalı hem de teorik içerikli eğitimler verilecek.

Bilimsel Argümantasyon, Sorgulamaya Dayalı Laboratuvar Uygulamaları, Yaratıcı Düşüncenin Nörobiyolojisi, Fizik Öğretiminde Araştırma Sorgulama Yöntemi Uygulamaları, Bilimin Doğası ve Bilimsel Bilginin Unsurları, Şifreleme Teorisi, Matematikte Problem Çözme Stratejileri gibi başlıklar altında gerçekleştirilecek olan bu yoğun program öğretmenin öğretme süreci içinde öğrenciyle fizik, kimya, matematik, biyoloji, sosyal bilimler alanlarında çok daha etkin bir iletişimle doğru eğitimi amaçlıyor.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye ve dünyada bilim eğitiminin genç kuşaklara sevdirilmesi ve daha etkin hale getirilmesi, eğitim alanında önemli ihtiyaçlardan biridir. Bu bağlamda TÜBA, diğer ulusal akademiler gibi, ‘Bilim Eğitimi Programı Çalışma Grubu’nca çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. Yürütücülüğünü TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Mustafa Safran’ın yaptığı “TÜBA Bilim Eğitimi çalışma Grubu”nca hazırlanan, MEB ile TÜBA arasında yapılan protokol çerçevesinde düzenlenen ve Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliği ve katkısıyla gerçekleştirilecek olan ‘II. TÜBA Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu’ da bu faaliyetler dizisinin devamıdır. Akademi’nin bilim eğitimi etkinlikleri ile ülkemizde de önemli bir sorun olan ‘temel bilim alanlarına ilgisizlik sorunu’nun çözümüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu etkinliğe katkıda bulunan MEB ve Atatürk Üniversitesi ile Akademi üyelerimize, bilim insanlarımıza, çalışanlarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Oldukça ilgi gören TÜBA bilim eğitimi faaliyetlerimiz, değişik etkinliklerle devam edecektir. ” dedi.

TÜBA’dan Öğretmenlere “II. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu”
İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: