Siyah Fosfor Yeni Kullanım Alanları ve Potansiyelleri İle Geri Dönüyor

Siyah Fosfor Yeni Kullanım Alanları ve Potansiyelleri İle Geri Dönüyor. Bir asır önce keşfedildiğinde, siyah fosfor nispeten yararsız sayılırdı. Son beş yıldır siyah fosforun, yeni ve esnek elektronikler için ultra-ince bir yarı iletken olarak kullanılabilme potansiyelleri mühendisler ve kimyagerlerin ilgisini çekti. Şimdi, bir grup Nano Letters’da, siyah fosfor hakkındaki bazı ortak varsayımların yanlış olduğunu ve malzemenin son derece yararlanılabilir olduğunu kaleme aldı.

Siyah fosfor, umut verici bir 2D yarı iletken malzeme olarak ortaya çıkıyor. Yarı iletkenlerin, elektrik iletmesini sağlayan dar bir bant boşluğu var. Siyah fosfor, sensörler, iletişim ve diğer uygulamalar için yararlı görünür kızıl ötesi spektrumunda ışığı absorbe edebilir ve yayabilir. Fakat siyah fosfor cihazlara konduğunda, ortam koşullarında hızla parçalanır. Bu bozulma ile mücadele etmek için, araştırmacılar, siyah fosforu pasif izolatörler ile kapsüllemişler ve bu sınırlayıcı maddenin özelliklerini etkilemediğini varsayıyorlar.

Bununla birlikte, Steven Louie, Diana Qiu ve Felipe da Jornada bunun teorik olarak doğru olup olmadığını belirlemek istediler.

Araştırmacılar, siyah fosforun özelliklerini daha sistematik bir şekilde incelemek için kapsüllü ve kapsülsüz olarak bir ila dört katmanlı versiyonları üzerinde hesaplamalar yaptılar. Bazı siyah fosfor özellikleri, örneğin optik absorpsiyon başlangıcı, hesaplamalara göre neredeyse hiç etkilenmemiştir. Ancak, bant boşluğu ve optik absorpsiyon özellikleri gibi değerleri olumsuz bir şekilde değişti, bu nedenle malzemenin nitelikleri farklılaştı. Bu bulgular, siyah fosforun özelliklerinin doğru yöne doğru ayarlanabileceğini, bunun yeni olanaklar yarattığını ortaya koyuyor.

Yazarlar, ABD Enerji Bakanlığı, Bilim Ofisi, Temel Enerji Bilimleri, Malzeme Bilimleri ve Mühendislik Bölümü ve Ulusal Bilim Vakfı’nın desteğini alıyor.

Kaynak : ACS


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: