Sarımsak ve Flor Kombinasyonu İlaç Tedavisi Olarak Gelecek Vaat Ediyor

Sarımsak ve Flor Kombinasyonu İlaç Tedavisi Olarak Gelecek Vaat Ediyor. Yüzyıllardır allium kökü sebzesi doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Antik Yunan’daki ilk olimpiyatlarda yer alan sporcular, güçlerini ve dayanıklılıklarını arttırmak için sarımsak yerdi. I. ve II. Dünya Savaşı sırasında askerlere kangreni önlemek için sarımsak verildi . Daha yakın bir tarih olarak bilim insanları sarımsak bileşiklerinin, çeşitli hastalıkları önlemek ve mücadele etmek için doğal bir antibiyotik görevi gördüğünü bulmuşlardır.

Yeni bir araştırmada, Albany Üniversitesi’nde kimya profesörü olan Eric Block ile Albany College of Pharmacy and Health Sciences’de araştırma görevlisi olan Shaker A. Mousa ve yedi meslektaşı, doğal sarımsaktan türetilmiş bileşiklere flor elementi ekleyip biyolojik aktiviteyi araştırdılar.

Flor, periyodik masadaki en reaktif elementlerinden biridir ve ilaç endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Örneğin, en çok satılan ilk 10 ilaçtan birkaçı, Pfizer’in kolestrol düşürücü ilaç Lipitor ve mide ve bağırsak ülserlerinin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç olan Prepacid de dahil olmak üzere bu ilaçlar flor atomlarını içerir.

Bilim adamları, sarımsak ve florün güçlü bir kombinasyon yarattığını ispatladı.

Block, “Bu keşfinden bu yana, sarımsak bileşiklerinde bulunan antibiyotik özellikleri, kapsamlı bir araştırmanın konusu haline geldi. “Tıbbi kimyada ve kimyasal biyolojide florün önemi göz önüne alındığında biz, florün sarımsak bileşikleri üzerindeki kimyasal reaksiyon ve biyolojik aktivitesi üzerindeki etkisini gözlemlemeye karar verdik” dedi.

Hipotezlerini test etmek için bilim adamları birkaç sarımsak bileşiğini değiştirdiler ve hidrojen atomlarını flor atomlarıyla değiştirdiler. Tamamlandıktan sonra, flor ile tasarlanmış bileşiklerin ve flor atomu eklenmemiş bileşiklerin anti-anjiyogenez ve antitrombotik ajanlar olarak etkinliğini karşılaştırmak için 10 günlük civciv embriyo yumurtalarını kullandılar . Anti-anjiyojenez ajanları, tümör büyümesini bloke ederek kansere karşı savaşmak için kullanılırken, antitrombotik ajanlar kan pıhtılarının oluşumunu azaltmaya yardımcı oldu.

Sonuçlar, modifiye edilmiş bileşiklerin biyolojik etkinlikte daha üstün olduğunu ve gelecekteki ilaç tedavilerinin geliştirilmesinde dikkate alınması gerektiğini gösterdi.

Block, “Sonuçlarımız, yeni farmasötiklerin doğal olarak oluşan sarımsak bileşiklerinin faydalı biyolojik etkinliklerini arttırmak için modifikasyonunu içerebileceğine dair kanıtlar gösteriyor” dedi.

Çalışma ile ilgili detaya ulaşmak için : http://www.mdpi.com/1420-3049/22/12/2081


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: