Şangay, Karbon Nötr Pilot Bölge Oluşturacak

sangay karbon notr pilot bolge olusturacak
sangay karbon notr pilot bolge olusturacak

Shanghai’nin Chongming ilçesi, önümüzde beş yıl içerisinde dünya çapında bir karbon nötr ekolojik pilot bölge oluşturmayı hedefliyor. Shanghai Ekoloji ve Çevre Dairesi ilgili ilçenin yetkilileri karbonsuzluk girişiminin uygulamaya başlatılması konusunda bir anlaşma imzaladı. Shanghai Ekoloji ve Çevre Dairesi ile ilçe yönetimi, yerel karbon emisyonlarına yönelik araştırma hususunda ve inovasyon platformları ve teknolojileri kurulması konusunda bir iş birliğine yapacak.

Yetkililer, Chongming’in çevre, enerji, ulaşım ve üretim alanlarında “yeşil yaşam” konseptini aktif olarak destekleyeceğini açıkladı. Buna göre ilçe ulaşımda, inşaat faaliyetinde ve diğer endüstrilerde düşük karbondioksit emisyonu stratejisi izleyecek. Geçtiğimiz beş yıl içinde de doğal gaz tüketiminin sürekli artmasına karşın karbon emisyonu azalmıştı. Güneş enerjisi (fotovoltaik enerji) ve rüzgar enerjisi gibi temiz enerji türlerinin gelişmesi, karbondioksit emisyonlarının yoğunluğunu düşürmüştü. Şimdi yeni bir beş yıllık plan uyarınca Shanghai, karbon emisyonlarının doruk noktasını 2025 yılına değin, yani ulusal olarak hedeflenenden beş yıl önce, aşıp geçmiş olacak.

Chongming, bir ada olup Shanghai kentinin ormanlık alanlarının ve tarım arazilerinin üçte birini içeriyor. Öte yandan burada iki önemli su kaynağı, Dongfengxisha ve Qingcaosha sarnıçları/havzaları bulunuyor. Chongming’in toplam yüzölçümünün yüzde 30 kadarı zaten ormanla kaplı. Doğal ıslak bölgeler, 2025 yılına değin en az 2 bin 480 kilometre karelik bir alan kaplayacak.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: