Nestlé ve Danone, Biyobazlı Polietilen Tereftalat (PET) Üretimine Başlıyor

25236 nestlc3a9 ve danone biyobazlc4b1 polietilen tereftalat pet c39cretimine bac59flc4b1yor
25236 nestlc3a9 ve danone biyobazlc4b1 polietilen tereftalat pet c39cretimine bac59flc4b1yor

Nestlé ve Danone, Biyobazlı Polietilen Tereftalat (PET) Üretimine Başlıyor. Nestlé Waters ve Danone, biyobazlı polietilen tereftalat (PET) üretimi araştırılmasına katılan en son içecek üreticileri oldu. 2020’de mağaza raflarında yenilenebilir PET’den yapılan su şişelerinin olmasını umut eden Naturual Bottle Alliance’ı oluşturmak için California merkezli start-up şirketi Origin Materials‘la işbirliği yapıyorlar.


PET, tipik olarak petrokimyasallar etilen glikol ve saflaştırılmış tereftalik asitten (PTA) yapılır. Coca-Cola, 2009’dan bu yana PlantBottle’da biyobazlı etilen glikol kullanıyor ancak bu ve diğer şirketler petrokimyasal p-ksilen‘den elde edilen PTA’ya alternatif bir seçenek bulmaya çalışıyorlar.

2011 yılında firma, California Üniversitesi’nden lisans aldı. Origin’in ana odak noktası olan süreç, biyokütleyi 2,5-dimetil furan’a indirgeyen 5-klorometilfurfural (CMF) haline dönüştürmek için hidroklorik asit kullanıyor. Bu, bir oksanorbornen ara maddesi vasıtasıyla p-ksilen üretmek üzere etilen ile bir Diels-Alder reaksiyonuna girer.

Nestlé ve Danone, geçtiğimiz sonbaharda 40 milyon dolarlık finansman turunun bir parçası olarak Origin’e yatırım yaptı. Şirket, 2008’de kuruluşundan bu yana 80 milyon dolar kazandı.

Origin, çalışmalarını üç yıldır Sacramento’da bir pilot fabrikada yürütüyor. CEO John Bissell, gelecek yıl, yılda yaklaşık 10.000 metrik ton CMF üretebilen bir plantı faaliyete geçirmeyi planlıyor. Şirket, 2022 yılında bu boyutun 10 katı kadar bir plant açmayı umuyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: