Marmara Üniversitesi Öğrencileri Nano-Biyokompozit Malzeme Ürettiler

ce39f marmara c39cniversitesi c396c49frencileri nano biyokompozit malzeme c39crettiler
ce39f marmara c39cniversitesi c396c49frencileri nano biyokompozit malzeme c39crettiler

Marmara Üniversitesi Öğrencileri Nano-Biyokompozit Malzeme Ürettiler. Marmara Üniversitesi Nanoteknoloji ve Biyomalzemeler Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde çalışan araştırmacılarımız yaptıkları çalışmalar ile öncü olmaya devam ediyor.

Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencilerinden Mehmet Onur Aydoğdu ve Meltem Nur Erdöl yaptıkları Nano Grafen Oksit sentezleyerek hücrede yüksek biyouyumluluk ve yüksek elektrik özelliklerine sahip Nano-Biyokompozit malzeme ürettiler.

Çalışmada kullanılan nano grafen oksitin yine çalışma kapsamında sentezlenmiş olması ve hammaddelerden son ürüne kadar tüm mühendislik adımlarının çalışmada yer alan araştırmacılar tarafından yapılarak Fonksiyonel Nano-Biyokompozit malzeme üretmişlerdir. Bu sayede üretilen doku iskeletleri yüksek biyouyumluluk ve elektrik iletkenliği gibi özellikleri bir arada bulundurabilmeyi başarmışlardır. Üretilen doku iskeletleri, çalışma kapsamında morfolojik, mekanik, kimyasal ve fiziksel özelliklerin ortaya konulması adına detaylı olarak incelenmiş. Sonuçlar göstermiştir ki, yüksek elektrik özelliklerinin ve hücre uyumunun bir arada görülmesi ile alanında öncü ve örnek teşkil eden iyi bir araştırma ortaya konmuş ve bir son ürün olarak katma değer kazanımı sağlanmıştır.

Çalışmanın malzeme mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği branşları arası ortak bir çalışma olması ve ayrıca Merkezin ortak partnerlerinden Tayvan’dan Prof. Dr. Chi-Chang Lin ile ortak çalışma ile, disiplinler arası bir eser olarak dünya literatüründe yerini almıştır. Sonuçların kendisinden sonra gelecek olan diğer çalışmalara örnek teşkil edeceği kuşkusuz bir gerçek olmakla beraber, bir sonraki adımda üretilen doku iskeletlerinin hücre içi davranışlarının incelenmesi adına hayvan testleri için gerekli izinlerin alınması arından hızla gerçekleştirilecektir.

Elsevier yayın evinin saygın ve popüler dergisi olan, Colloids and Surfaces B: Biointerfaces adlı dergide yayınlanması kabul edilmiştir.

“Novel Electrospun Polycaprolactone/Graphene Oxide/Fe3O4 Nanocomposites for Biomedical Applications “ isimde ve yazarlar: Mehmet Onur Aydogdu, Nazmi Ekren, Mediha Suleymanoglu, Serap Erdem-Kuruca, Chi-Chang Line, Ertugrul Bulbul, Meltem Nur Erdol, Faik Nuzhet Oktar, Umit Kemalettin Terzi, Osman Kilic, Oguzhan Gunduz.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: