Lityum-İyon Pillerinin İleri Düzey Geliştirilmesi İçin Yeni Bir Yol Bulunmuş Olabilir

59cb8 lityum c4b0yon pillerinin gelic59ftirilmesi c4b0c3a7in yeni bir yol bulunmuc59f olabilir
59cb8 lityum c4b0yon pillerinin gelic59ftirilmesi c4b0c3a7in yeni bir yol bulunmuc59f olabilir

Lityum-İyon Pillerinin İleri Düzey Geliştirilmesi İçin Yeni Bir Yol Bulunmuş Olabilir.  Stanford’da bir ekip lityum-iyon pillerin performansını artırmak ve bunları da daha küçük ve hafif yapabilecek bir yol bulduklarını iddia ediyor. Araştırmacılar pillerin içine konulan silikon parçacıklarının zamanla dağılmasını engellemek için “KAFES” yönteminin geliştirdiklerini duyurdular.

Pillerde grafitin geleneksel olarak kullanılmasının yanı sıra daha fazla kapasiteye sahip piller geliştirmek için silikon anotlarda, son yıllarda kullanmaya başlamışlardır. Ama silikon parçacıkları zamanla çatlama ya da parçalanma eğilimli konumları performansı zamanla düşürür, pil şarj sırasında çok şişer.

Stanford ve Stanford Doğrusal Enerji Hızlandırıcı Merkezi Bölümü ekibinden çözüm olarak silikon parçacıklarının grafen ile “özel uygun kafes” yöntemi ile örtmek olduğunu buldular. Karbon kafesleri onları çalıştırmaya devam ettirebilecek, böylece silikon genişletmek ve hatta parçalansa bile parçaları bir arada tutmak için izin verecek.Yıkıcı kimyasal tepkimeler bloke olacak.

Yi Cui ve Stanford’da araştırma gurubu “Testlerde, grafen kafeslerinin, parçacıkların elektrik iletkenliğinin gelişmiş, yüksek şarj kapasitesine sahip, kimyasal kararlılık ve verimliliğe sahip bir yapı sağladığı,” belirttiler.

Araştırmacı Kai Yan “Forma uyan Grafen kafeslerinin birinci kaplaması yüksek verimli ve reaksiyonlar nispeten düşük sıcaklıklarda gerçekleştirilebilir,”
Ekip sonraki prototiplerinde ticari ölçekli piller oluşturmak için kafesli parçacıkların yeterince büyük boyutlarda üretmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirtiyorlar.

Lityum-İyon Pillerinin Geliştirilmesi İçin Yeni Bir Yol Bulunmuş Olabilir

Kaynak: gizmag

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: