Kozmetikte Hayvan Deneyine Karşı Küresel Önlem Çağrısı

7aaf4 kozmetikte hayvan deneyine karc59fc4b1 kc3bcresel c396nlem c387ac49frc4b1sc4b1
7aaf4 kozmetikte hayvan deneyine karc59fc4b1 kc3bcresel c396nlem c387ac49frc4b1sc4b1

Kozmetikte Hayvan Deneyine Karşı Küresel Önlem Çağrısı. Avrupa Parlamentosu kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi uygulamasına tüm dünyada son verilmesi çağrısında bulundu. Hayvanlar üzerinde test edilen tüm kozmetik ürünlerin AB ülkelerinde satışı 2013 yılında yasaklanmıştı.

Bununla birlikte, dünya çapındaki ülkelerin yaklaşık yüzde 80’inde hayvan testlerine ve hayvanlarda test edilen kozmetiklerin pazarlanmasına hâlihazırda izin verilmekte.

Avrupa Parlamentosu toplantısında AB sisteminde de bazı boşluklar bulunduğu için bazı kozmetiklerin AB dışındaki hayvanlarda test edildikten sonra AB’de kabul edilmiş yöntemlere göre yeniden test edildiğini bildirildi. Ayrıca, kozmetik ürünlerindeki çoğu içerik maddelerinin aynı zamanda ilaçlar, deterjanlar veya gıda maddeleri gibi diğer birçok üründe kullanılmakta olduğu ve farklı yasalar kapsamında hayvanlar üzerinde test edildiği belirtiliyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında hayvanlara yönelik kozmetik testler ve hayvanlar üzerinde test edilen kozmetik içerikli ürünlerin ticaretine yönelik, 2023’ten önce uygulamaya konulacak küresel bir yasak oluşturmak üzere AB liderlerinin ortak çalışması ve Birleşmiş Milletler çerçevesi içinde uluslararası bir sözleşme kapsamına alınması için diplomatik kanalların kullanılması çağrısında bulundular.

Kaynak : İMMİB

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: