Karşınızda Dünyanın En Büyük Periyodik Tablosu

Karşınızda Dünyanın En Büyük Periyodik Tablosu. İspanya’daki Murcia Üniversitesi, kimya bölümü binasını Dmitri Mendeleev’in anısına periyodik tablo ile donattı.
Yapının toplamı yaklaşık 150m2’yi kapsar ve 118 0,75m x 0,75m metal karelerden oluşur. Bilinen tüm unsurları temsil eder ve kareler binaya bağlı olan ekranlara monte edilmiştir. Tasarımcıları, yapının şu anda var olan en geniş periyodik tablo olduğuna inanıyorlar.

Kimya fakültesi dekanı Pedro Lozano Rodríguez, periyodik tabloyu oluşturma fikrini veren binanın cam ve beton cephelerinin eğik tasarımı olduğunu söylüyor.

Rodríguez ‘Topluma kimya hakkında olumlu bir mesaj göndermek ve toplumun sağlıklı olmasına kimyanın nasıl katkıda bulunduğunu anlatmamız gerek’. ‘Çevremizdeki her şeyin bu periyodik tabloda yer alan unsurlar tarafından oluşturulduğunu herkesin bilmesi gerek’ diye ekliyor.

Büyük periyodik tablonun yapımı, bölgede kurulu 12 şirket tarafından finanse edildi.

Üniversitenin periyodik tablosu türünün en büyüğü olmasına rağmen, Periyodik tablonun dev bir formda yeniden yaratılmış halinin ilk türü bu değil. 2006 yılında ABD’nin Chicago kentindeki Richard J Daley Center’da, posterlerden oluşan sekiz katlı periyodik tablo oluşturuldu. Ve geçen yıl Texas, San Antonio’da bulunan 100’den fazla okul, 3,5m x 4,5m branda parçaları ile 2000 m2’nin üzerinde bir alanı kaplayacak şekilde stadyumda sergileyerek dünyanın en büyük periyodik tablosunu oluşturmak için bir araya toplandı.

Kaynak : chemistryworld


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: