İyon Transferi Yöntemi İle Yeni Nesil Elektrik Enerjisi Üretebiliriz

059d9 yon transferi yeni nesil elektrik enerjisi c39cretme yc3b6ntemi olabilir
059d9 yon transferi yeni nesil elektrik enerjisi c39cretme yc3b6ntemi olabilir

İyon Transferi Yöntemi İle Yeni Nesil Elektrik Enerjisi Üretebiliriz. Fransa’da bilim adamları tuz iyonlarının difüzyonunu kullanarak elektrik enerjisi üreten bir nano malzeme membran geliştirmeyi başardılar. Ozmotik güç olarak da bilinen bu yöntemde deniz suyu, tatlı su ve yarı geçirgen bir zar kalınlığında molibden disülfit (MoS2) ten yapılmış bir sistem kullanıyor. Membran iki sıvı içerisindeki konsantrasyonlar eşit olana kadar farklı tuz konsantrasyonlarındaki tuz iyonlarının zardan geçmesini sağlıyor.

İyonlar nano-gözeneklere sahip membrandan geçerken, elektronlar bir elektrik akımı üreten bir elektrota aktarılıyor.
Araştırmacı Jiandong Feng “Nano-gözeneklere sahip membranın gözenek boyutlarının optimal büyüklüğü bizim için çok önemli, küçük yada büyük olmasına göre iyon transferi etkilenecektir. Çok küçük olursa, yeterli iyonları geçemez ve akım çok zayıf olabilir”.

Bilim adamlarının hesaplamalarında 1MW elektrik üretmek için 1m2 memranın yüzeyinin % 30 nun nano-gözeneklere sahip olmalıdır.

Feng ve arkadaşları “bu gerçekleştirdiğimiz süreçlerinin temel anlayışını ilerleterek sanayi düzeyinde ticarileştirilmesi için yararlı bilgiler sağladığının düşünüyoruz, bu sistemler yenilenebilir enerji üretiminde önemli bir rol oynayacaktır.”

İyon Transferi Yeni Nesil Elektrik Enerjisi Üretme Yöntemi Olabilir

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: