Grefen Kaplı Yeni Nesil Tekstil Ürünleri Zehirli Gazları Algılayacak

Grefen Kaplı Yeni Nesil Tekstil Ürünleri Zehirli Gazları Algılayacak. Kore’de bilim adamları havada bulunan tehlikeli gaz algılayarak üzerinde bulunan LED ışığını açarak uyarıda bulunan grefen kaplı kumaşlar geliştirdi. Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü ve Kore Cumhuriyeti Konkuk Üniversitesinin ortak çalışması ile, nanoglue adlandırılan sığır serum albümin (BSA) ( bir çeşit protein çeşidi ) ile kaplanmış pamuk ve polyester iplik geliştirildi. Iplikler daha sonra grafen oksit ile kaplandı.

Grafen karbon inanılmaz güçlü bir tabaka oluşturan, ısı ve elektrik mükemmel iletken özellikleri ile bilinir. Test kumaşları bükme ve doğrultma ve çeşitli kimyasal deterjanlar ile yıkama testlerden sonra elektrik iletken özelliklerinin muhafaza gösterdi ki grafen yaprakdaki nanoglue çok çok iyi sıkışmış olduğunu gösterdi. Son olarak, graphene oksit iplikler elektron kazanması için kimyasal indirgeme işlemine maruz bırakıldı, bu işlem sonucu fosil yakıtlara, araç egzozlarına ve kirletici gazları tespit eden azot oksitlere karşı duyarlılık kazandırıldı.

İşlenmiş kumaşların Azot dioksite maruz kalması ile, indirgenmiş grafin oksit elektrik direnci bir değişikliğe yol açılıyor..
Kumaşlara Azot dioksit 30 dakika boyunca milyonda 0.25 parça maruziyetine bırakıldı (ABD Çevre Koruma Kurumu tarafından belirlenen kabul edilebilir bir standart üzerinde hemen hemen beş kez altında ) ve hassasiyeti kanıtlandı.Bu yeni teknoloji araştırmacılara göre, hemen hemen tüm ilgili sektörlerde kabul edilebilir çünkü kaplama işlemi seri üretime uygundur ve basittir. Malzemeler havadan zararlı gaz algılamada “akıllı filtreler” gibi davranmaya müsait hava temizleyici filtrelerde geliştirilebilir.

Dr. Hyung-Kun Lee “Bu her zaman mevcut katı yüzeyler ile geliştirilen gaz sensörleri aksine, esnek ve yaygın olarak kullanılan elyaflar ile geliştirilen bu sensör, bizim günlük yaşamımız için önemli bir değişiklik getirebilir,” diyor.

Grefen Kaplı Yeni Nesil Tekstil Ürünleri Zehirli Gazları Algılayacak

 

Kaynak : nanowerk

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: