Geliştirilen Tüberküloz Testi, Erken Teşhiste Yarar Sağlayabilir

Geliştirilen Tüberküloz Testi, Erken Teşhiste Yarar Sağlayabilir. Tüberkülozu erken teşhis etmek hastalara ihtiyaç duydukları ilaçları almalarına ve hastalığın ilerlemesini önlemelerine yardımcı olabilir. Ancak, kaynak sınırlı alanlarda, ekipman gereksinimleri ve sonuçların beklenmesi için uzun süre, tanı ve tedavinin önündeki engellerdir. Bu sorunu çözmek için bilim adamları, ACS Sensors’da akıllı telefonla okunabilen, hızlı, kağıt temelli bir tüberküloz testinin geliştirdiklerini açıkladılar.

Dünya Sağlık Örgütü, 2015 yılında 1.4 milyondan fazla kişinin TB’den öldüğünü ve bu ölümlerin çoğunun düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleştiğini tahmin ediyor.

Erken teşhis bu sayıları azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak mikroskop, göğüs röntgenleri ve moleküler tabanlı testler gibi geleneksel yöntemler, uzak veya gelişmekte olan bölgelerde her zaman bulunmaz, bunun için ekipman, elektrik ve uzman personel gerekir. Bu yüzden Chien-Fu Chen ve arkadaşları, gelişmekte olan ekonomilerde gittikçe daha fazla kullanılabilen bir akıllı telefonla okunabilen daha pratik bir teşhis testi hazırlamaya karar verdiler.

Araştırmacılar, altın nanopartikülleri TB’ye neden olan bakteriler olan Mycobacterium tuberculosis’in genetik materyaline bağlanan tek sarmal DNA dizileri ile birleştirdi . Bu nanoparçacıklar daha sonra kağıt tabanlı bir cihaza dahil edildi. Laboratuarda türetilen M. tuberculosis‘in çift sarmallı DNA’sı test spotlarının rengini bir saat içinde değiştirdi. Bakteri konsantrasyonunu belirlemek için renk değişimini analiz etmek için bir akıllı telefon kamerası kullanıldı. Araştırmacılar ayrıca, enfekte bir hastadan alınan bir doku örneğini test ederek cihazın sahada kullanılabileceğini daha iyi gösterdiler.

Yazarlar, Tayvan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Chang Gung Hastanesi ve Ulusal Tayvan Üniversitesi’nden kaynak alıyorlar.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: