Frenk Üzümü Saç Boyasını Daha Güvenli ve Daha Sürdürülebilir Hale Getirebilir

d411f frenk c39czc3bcmc3bc sac3a7 boyasc4b1nc4b1 daha gc3bcvenli ve daha sc3bcrdc3bcrc3bclebilir hale getirebilir
d411f frenk c39czc3bcmc3bc sac3a7 boyasc4b1nc4b1 daha gc3bcvenli ve daha sc3bcrdc3bcrc3bclebilir hale getirebilir

Frenk Üzümü Saç Boyasını Daha Güvenli ve Daha Sürdürülebilir Hale Getirebilir. Bilim insanları, frenk üzümü kabuklarından elde edilen doğal, toksik olmayan bir saç boyası geliştirdiler. Bu boya, geleneksel saç boyaları kadar dayanıklı ve saç yıkamaları sonucunda rengini kolaylıkla kaybetmiyor.


Ulusal Kanser Enstitüsüne göre saç boyaları yapmak için 5.000’den fazla madde kullanılmaktadır. İnsan çalışmaları kesin olmamakla birlikte, bulgular bu bileşenlerin bazılarının hayvanlarda kanser oluşumunu destekleyebileceğini göstermektedir. Bazı durumlarda bu boyalar insanlarda alerjik reaksiyonları da tetiklemekte ve bu renklendiricilerin büyük bir yüzdesi, sularımıza karışarak çevresel bir tehlike oluşturabilmektedir. Bu endişeleri gidermek için Richard S. Blackburn, Christopher Rayner ve Leeds Üniversitesi’ndeki meslektaşları, genellikle meyve suyu sıkıldıktan sonra atılan, kara frenk üzümü kabuklarından yapılmış doğal, sürdürülebilir bir saç boyası yaratmaya çalıştı.

Araştırmacılar, kabukta bulunan antosiyaninler adı verilen bir grup pigmenti çıkarmış ve saflaştırmışlardır ( % 2-3 verim).

Ekip bu pigmentleri boya macununda kullanmış ve ağartılmış insan saçı üzerine uygulayarak canlı bir mavi renk elde etmişlerdir. Ayrıca boya formülasyonunu değiştirerek kırmızı ve menekşe renklerinide üretebilmektedirler.

Bu yeni saç renklerinde 12 yıkamadan sonra önemli bir değişiklik olmadığı gözlemlendi. Bu doğal bileşiklerin saça nasıl bağlandıklarını analiz ettikten sonra, antosiyanin bazlı frenk üzümü boyalarının geleneksel renklendiricilerle karşılaştırılabilir olduğu ve çeşitli saç renkleri ve tonları üretmek için kullanılan boya karışımlarında önemli bir bileşen haline gelebileceği sonucuna varmışlardır.

Makaleye ulaşmak için : https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jafc.8b01044

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: