Evrendeki Karanlık Maddenin Yeni Haritası Yayınlandı

Evrendeki Karanlık Maddenin Yeni Haritası Yayınlandı. Araştırmacılar şimdiye kadar evrenimizdeki karanlık madde ile üretilen en doğru haritayı yayınladılar. Ekip türünün en büyük çalışmasında 26 milyondan fazla galaksiyi inceledi.
Harita, bilim adamlarının karanlık maddenin neyden yapıldığını anlamasına ve karanlık enerji olarak adlandırılan başka bir gizemli fenomen hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacak.

Sonuçlar, uluslararası Dark Energy Consortium (DES) tarafından yayınlandı.

Londra Üniversitesi (UCL) Profesörü Ofer Lahav ve DES Danışma Kurulu Başkanlığına göre harita, Evren’in nasıl çalıştığına dair yeni bilgiler sağlayacak. “Karanlık enerji ve karanlık madde muhtemelen bilim dünyasındaki en büyük gizemlerden birini temsil ediyor ve tüm bilim dallarında çok fazla ilgi yarattı ve aslında biz hala ne olduğunu bilmiyoruz”
Bilim adamları, Evrende 80 yıldan fazla gözlemleyebildiğimizden daha fazla maddenin olduğunu düşünüyorlar.
Yıldızların ve galaksilerin hareketi, Evren’in de karanlık madde olarak adlandırılan görünmez parçacıklardan oluştuğunu gösterir.

1998’de, gökbilimcilerin iki ekibi, Evrenin genişlemesinin yavaşlamadan ziyade hızlandığını keşfetti. Fizikçiler ivmelenmenin, karanlık enerji diye adlandırdıkları bir şeyden kaynaklandığını iddia etti. O zamandan beri, gözlemler, karanlık enerjinin ve karanlık maddenin birlikte Evrenin % 96’sını oluşturduğunu belirtti. Çalışmaların amacı, bu görünmez olguları ayrıntılı olarak inceleme yollarını bulmaktır.
Prof Lahav, “Neyin ne olduğunu bilmediğimizi söyleyemeyiz, bunun ne olduğunu görmek için çaba harcamalıyız” dedi.

Karanlık Enerji Araştırması bugüne kadarki en iddialı çabadır.

Çalışmalar, 2004’te başladı ve yedi ülkede 26 kurumdan 400 bilim insanını içeriyor. Çalışma, Şili’de bulunan Blanco teleskobunu kullanarak gökyüzünün geniş bir bölümünde 26 milyon galaksinin fotoğrafını çekmeyi içeriyor. Bunu yapmak için, araştırma ekibi şimdiye kadar yapılmış en hassas kameralarından birini inşa etmek zorundaydı. 570 megapiksellik kamera, sekiz milyar ışıkyılı uzaklıkta olan galaksilerden gelen ışığı algılama yeteneğine sahiptir. Araştırmacılar, ışığın birbirine karışan karanlık madde tarafından çarpıtılma biçimini inceleyerek dağılımını hesaplayabildiler. Dağılımın zamanla nasıl değiştiğini inceleyerek, karanlık enerjinin ona nasıl etki edeceğini hesaplayabilirler.

Ekip, galaksilerin yoğunluğundan ve yerlerinden gelen karanlık enerji ve karanlık maddelerin miktarlarını da çıkardı.
Sonuçlar, evrenin % 4 sıradan madde, % 26 karanlık madde ve % 70 karanlık enerjiden oluştuğunu gösteren daha önceki çalışmalar için destek olduğunu göstermektedir.

Umarız, haritanın ayrıntılı bir şekilde incelenmesi, karanlık maddenin ve karanlık enerjinin ne olabileceği hakkında ipucu verir ve böylece daha kapsamlı bir fizik teorisine yol açar.
Bugün yayınlanan veriler sadece bir yıllık gözlemlerden kaynaklanıyor. Araştırmacılar, gökyüzünün daha geniş bir alanı üzerinde dört yıl daha veri toplamayı planlıyorlar. 300 milyon galaksi ve bin yeni süpernovayı bulduktan sonra, yeni bir Einstein’ın bize ne anlama geldiğini anlatması için bilgi sağlayabiliriz.
Neden Evren bu haliyle yapılmış?İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: