Boya Endüstrisi Titanyum Dioksit İçin Harekete Geçti

Boya Endüstrisi Titanyum Dioksit İçin Harekete Geçti. Boya ve kaplama endüstrisi, titanyum dioksite yönelik sınıflandırma değişikliği nedeniyle harekete geçti. Maddenin, CLP Tüzüğü harmonize sınıflandırma listesine solunum yoluyla kanserojen kategori 2 olarak geçmesi önerilmişti.

Boya endüstrisi, eğer öneri Avrupa Komisyonu ve ECHA tarafından onaylanırsa, ürün etiketlerinde yer alması gereken uyarının ‘tüketici için büyük ve gereksiz bir alarm durumu’ yaratacağını ileri sürdü.

Teklif edilen sınıflandırmanın titanyum dioksitin toz hali ile ilgili olduğunu kaydeden İngiliz Boya Sanayicileri Derneği, sıvı içinde çözülmüş olarak satılan ürünler için ‘kanserojen şüphesi’ uyarısının gereksiz olduğunu savundu. Avrupa Boya Endüstrisi Birliği CEPE de, bu şekilde düşünülürse binlerce tozun benzer şekilde sınıflandırılması gerektiğini ileri sürdü.

İngiliz Sağlık ve Güvenlik Kurumu ise endüstrinin endişelerini anladıklarını ancak fırça, sprey ya da rulo ile ürünün kullanımı sırasında oluşabilecek riski göz ardı edemeyeceklerini ifade etti.

Kaynak : İMMİB

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: