BOR (Bileşikleri, Sentez Yöntemleri, Özellikleri, Uygulamaları) Kitabı BOREN Tarafından Yayınlandı

0adfb bor bilec59fikleri sentez yc3b6ntemleri c396zellikleri uygulamalarc4b1 kitabc4b1 boren tarafc4b1ndan yayc4b1nlandc4b1
0adfb bor bilec59fikleri sentez yc3b6ntemleri c396zellikleri uygulamalarc4b1 kitabc4b1 boren tarafc4b1ndan yayc4b1nlandc4b1

BOR (Bileşikleri, Sentez Yöntemleri, Özellikleri, Uygulamaları) Kitabı BOREN Tarafından Yayınlandı. TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Başuzman Araştırmacısı Dr. Kenan Yünlü’nün yazdığı BOR (Bileşikleri, Sentez Yöntemleri, Özellikleri, Uygulamaları) kitabı Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından yayınlandı.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Başuzman Araştırmacısı Dr. Kenan Yünlü kitabın önsözünde, ‘’Bu kitabı, Ülkemizin %73’ü aşan rezervi ile dünyada ilk sırada yer alan ve en önemli yer altı zenginliklerimiz arasında sayılabilecek, tüm dünya endüstrisinin en önemli ham maddelerinden biri olan ‘’Bor’’ konusunda tarihte ilk bulunuşundan rezervlere, kimyasal yapıdan ürün ve bileşiklere, kullanım alanlarına, ekonomik önleme kadar geniş kapsamlı bilgiye erişebilecek yerli bir kaynağı temin etmek ve bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutmak umudu ile kaleme almış bulunmaktayım.’’ ifadelerine yer verdi.

Tabiatta serbest halde bulunmayan, yarı iletken özelliğe sahip bir element olan borun doğada yaklaşık 230’a yakın minerali bulunmakla birlikte, bunların birkaçı sanayi için önem taşımaktadır.

Bor ürünlerinin dünyada başta cam ve cam elyafı sanayi olmak üzere, deterjan ve ağartıcılar, seramik, tarım, alev geciktiriciler, ahşap koruma, inşaat malzemeleri, kimya, metalürji, enerji, savunma malzemeleri, nükleer uygulamalar, tıp ileri teknoloji gibi 250’ye yakın alanda kullanıldığı bilinmektedir.

Dr. Kenan Yünlü’nün editörlüğünü yaptığı, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN)’ün katkılarıyla basılan ve bor alanında bu kapsamda yazılan ilk ve tek Türkçe kitap olan BOR (Bileşikleri, Sentez Yöntemleri, Özellikleri, Uygulamaları) kitabı 820 sayfadan oluşuyor.

Dr. Kenan Yünlü Kimdir?

1983 yılında Hamburg Üniversitesinin Kimya Bölümünden Dr. rer. nat. (doktora) derecesi alarak mezun oldu. 1984-1986 yılları arasında ABD’de post-doc çalışmalarında bulundu. (University of California-Berkeley ve Northwestern University). 1987-2004 yılları arasında ABD kimya sanayisinde araştırmacı/proje yöneticisi olarak çalıştı. 2005 yılından bu yana TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde görev yapmaktadır.

Kaynak : Tübitak

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: