Bilim İnsanları Soya Fasulyesi İle Yüksek Kalitede Grafen Elde Ettiler

28ec4 bilim c4b0nsanlarc4b1 soya fasulyesi c4b0le yc3bcksek kalitede grafen elde ettiler
28ec4 bilim c4b0nsanlarc4b1 soya fasulyesi c4b0le yc3bcksek kalitede grafen elde ettiler

Bilim İnsanları Soya Fasulyesi İle Yüksek Kalitede Grafen Elde Ettiler. CSIRO ( Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu, Avustralya’da bilimsel araştırmalar için kurulmuş hükümet kuruluşudur ) bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, soya fasulyesi dünyanın en güçlü materyalini daha ticari olarak üretebilecek hale getirildi.

Grafen, bir atom kalınlığında bir karbon malzemesidir. İnce kompozisyonu ve yüksek iletkenliği minyatür elektroniklerden biyomedikal cihazlara kadar uzanan uygulamalarda kullanılmasını sağlar. Şimdiye kadar, grafen üretiminin yüksek maliyeti, ticarileşmesindeki başlıca engel olmuştur.

CSIRO bilim insanları Grefen elde etmek için yeni bir “GraphAir” teknolojisi geliştirdiler.

Nature Communications gazetesinde yayınlanan makalenin yazarı CSIRO bilim adamı Dr Zhao Jun Han, “Grafen üretimi için çevre havası süreci hızlı, basit, güvenli, potansiyel olarak ölçeklenebilir ve entegrasyon dostu” .

“Teknolojimizinden, grafen üretiminin maliyetini düşürmesi ve yeni uygulamalardaki alanlarının iyileştirilmesi bekleniyor.”

GraphAir yenilenebilir, doğal bir materyal olan soya yağını tek bir adımda grafen filmlerine dönüştürür. CSIRO bilim adamı Dr Dong Han Seo, “GraphAir teknolojimiz iyi ve dönüştürülebilir grafen özellikleri ile geleneksel yöntemlerle elde edilen grafene benzer” dedi.

Isı ile, soya yağı, grafenin sentezi için gerekli olan bir dizi karbon yapı birimine dönüşür. Ekip ayrıca, barbekülerden veya yemeklerden arta kalanlar gibi yenilenebilir ve atık yağların diğer türlerini grafen filmlerine dönüştürdü.

Dr Seo, “Artık atık yağları geri dönüştürebilir ve onları yararlı bir işe dönüştürebiliriz” dedi.
Grafen’in potansiyel uygulamaları su filtrasyonu ve saflaştırma, yenilenebilir enerji, sensörler, kişiye özel sağlık ve tıbbı alanlardır. Grafen, mükemmel elektronik, mekanik, termal ve optik özelliklere sahiptir.

CSIRO, grafen için yeni kullanım alanları bulmak için endüstri ile ortaklık kurmak istiyor. Sidney ve Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar da bu çalışmaya katkıda bulundu.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: