Bilim İnsanları, Gıda ve Suda Bakteri Tespiti İçin Düşük Maliyetli Bir Araç Geliştirdi

Bilim İnsanları, Gıda ve Suda Bakteri Tespiti İçin Düşük Maliyetli Bir Araç Geliştirdi. Gıda araştırmacısı Lili He ve Massachusetts Üniversitesi’ndeki meslektaşları, suda veya bir gıda örneğinde bakteri tespiti için yeni, hızlı ve düşük maliyetli bir yöntem geliştirdiklerini bildirdi.

Analitik bir kimyager ve gıda kontaminasyonunun tespit yöntemleri konusunda uzman olan Dr. Michael, “Dünyadaki çoğu insan sebzelerini yemeden önce pişiriyor, ancak ABD’de ve dünyada giderek daha fazla insan bu gıdaları çiğ yemeye başladı. Evde kolaylıkla yapılabilen hızlı test iyi bir fikir olacaktır “dedi.

Mikrobik kontaminasyon şu anda önemli bir araştırma konusudur.

Bilim insanları çalışmalarında, taze ıspanak veya elma suyunun bakteri yükü taşıyıp taşımayacağını test edebilen hassas ve güvenilir bir bakteri tespit çipi tasarladılar. Optik algılama için ışık mikroskopu ile kullanılan çip, herhangi bir bakteriyi çeken ve bağlayan 3-merkaptofenilboronik asit (3-MBPA) ( yakalama molekülü ) e ihtiyaç duyar. Kimyasal tespit yöntemi temel olarak gümüş nanoparçacıklara “Yüzey Zenginleştirilmiş Raman spektroskopisi (SERS) ne”, dayanıyor.

Optik algılama yöntemi, akıllı telefona monte edilebilen mikroskop adaptörü ile ev kullanımı için uyarlandı. Bakteri tespiti için yeni testin ilk adımı, su, meyve suyu veya püre haline getirilmiş sebze yaprağı örnekleri toplamak ve bunlara çipi yerleştirmektir.

Gıda örneklerinden bakterileri kültürlemek için standart yöntem olan aerobik plaka sayımı (APC) iki gün sürüyor. Daha hızlı olan bazıları var, ancak gıdadaki maddeler onlarla etkileşime girebileceğinden çok hassas veya güvenilir değiller. Geliştirilen yöntem, 1 mililitre çözelti başına 100 kadar bakteri hücresi tespit edebilmekte.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: