Bilim İnsanları, Düşük Maliyetli Güneş Pilleri Oluşturmak İçin Jamun Meyvesini Kullanıyor

Bilim İnsanları, Düşük Maliyetli Güneş Pilleri Oluşturmak İçin Jamun Meyvesini Kullanıyor. Hint Teknoloji Enstitüsündeki (IIT) bilim insanları, ucuz ve daha verimli güneş pilleri oluşturmak için, Hint yaz meyvesi olan Jamun’u kullandı.

Araştırmacılar, jamun’da bulunan doğal olarak oluşan pigmenti ucuz bir fotosensitizer ( ışığa duyarlı ) olarak Boya Hassasiyete Duyarlı Güneş Pillerinde (DSSC) veya Gratzel hücreleri için kullandı.

Gratzel hücreleri, gözenekli bir titanyum dioksit (TiO2) kaplı foto-anot tabakasından, güneş ışığını emen bir boya molekülü tabakasından, boyanın yenilenmesi için bir elektrolitten ve bir katottan oluşan ince film güneş pilidir.

Bu bileşenler, görünür ışığı absorbe etme özelliği sayesinde boya molekülü veya fotosensitizörü önemli bir rol oynayan bir sandviç benzeri yapı oluştururlar.

Uttarakhand’daki IIT Roorkee’de asistan profesör olan Soumitra Satapathi, “Jamun’un koyu rengi ve IIT kampüsündeki reçel ağaçlarının bolluğu tipik DSSC’de bir boya olarak yararlı olabileceği fikrini düşündürdü” dedi.

Araştırmacılar etanol kullanarak jamundan boyaları çıkardılar. Ayrıca taze erik, siyah kuş üzümü, ayrıca jamunaya renk katan pigment içeren karışık meyve suları da kullandılar. Karışım daha sonra santrifüje tabi tutuldu ve boşaltıldı. Ayırıcı renkli pigment olan anthocyanin sensitizör olarak kullanılmıştır.

Araştırma Fotovoltaik dergisinde yayınlandı.

“Doğal pigmentler düzenli Rutenyum bazlı pigmentlere kıyasla ekonomiktir ve bilim adamları verimlilikleri artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Fosil yakıtlara olan artan baskı ve küresel ısınmaya ilişkin endişeler, sürekli bir alternatif enerji aramak için bir ilham kaynağıdır”.

“Prensip olarak, yenilenebilir enerji, özellikle de güneş enerjisi için büyük bir toplumsal ihtiyacımız var. Oldukça uzun bir süredir, laboratuvarımız düşük maliyetli yüksek verimli güneş pilleri üretimine aktif olarak katılmaktadır”.

IIT Roorkee’den Nipun Sawhney ve Anubhav Raghav’ın yer aldığı araştırma ekibi, prosesin güneş pillerinin seri üretimi için çok uygun olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, genel üretim sürecinin basitliği ve maliyet etkinliği, meyve ve meyve sularının yaygın olarak bulunması ve antosiyanin boyalarının ekstraksiyon kolaylığı nedeniyle onları yeni ve ucuz güneş hücreleri adayları haline getirdiğini belirtti.

Kaynak : worldofchemicals

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: