Bağımlılık Sağlayan Fındık Türevleri, Sigara İçenlere Nikotin Alışkanlıklarını Kırmasında Yardımcı Olabilir

59638 bac49fc4b1mlc4b1lc4b1k sac49flayan fc4b1ndc4b1k tc3bcrevleri sigara c4b0c3a7enlere nikotin alc4b1c59fkanlc4b1klarc4b1nc4b1 kc4b1rmasc4b1nda yardc4b1mcc4b1 olabilir
59638 bac49fc4b1mlc4b1lc4b1k sac49flayan fc4b1ndc4b1k tc3bcrevleri sigara c4b0c3a7enlere nikotin alc4b1c59fkanlc4b1klarc4b1nc4b1 kc4b1rmasc4b1nda yardc4b1mcc4b1 olabilir

Bağımlılık Sağlayan Fındık Türevleri, Sigara İçenlere Nikotin Alışkanlıklarını Kırmasında Yardımcı Olabilir. Güneydoğu Asya’daki 600 milyon kadar insan,  yerel areca fındığını çiğnemekte ve bazen bunları tütün yapraklarına sarıp öyle kullanmaktadır. Birçok kullanıcıda bu fındık türü ve yan ürünler ile kullanımı bağımlılık yapıyor, bu da uyuşturucu etkisi gibi mutluluk ve uyanıklık hissi yaratabiliyor.

Ancak araştırmacılar şimdi, fındıktan türetilmiş bileşiklerin sigara içen kişilere yardımcı olabileceğini keşfettiler ve nikotin bağımlılığından kurtulabilirler. Araştırmacılar 253. Ulusal Kimya Topluluğunun (ACS) Ulusal Toplantısı ve Fuarında çalışmalarını sundu.

Projenin önde gelen araştırmacılarından biri olan Roger L. Papke, “İki bağımlılığın ortak noktası var, bu nedenle her ikisini de hedef alan ilaçlar geliştirebileceğimizi düşünüyorduk” diyor. Clare Stokes, Ph.D Marta Quadri, Ph.D Nicole A. Horenstein ve Papke, mevcut sigara bırakma ilaçlarına kıyasla daha iyi sonuç verebilecek yeni moleküller oluşturmak için areca fıstıklarından bileşikler üzerinde çalışıyorlar.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre, her yıl 480.000’den fazla kişi sigara içiminin etkilerinden dolayı hayatını kaybediyor. Halen piyasada bulunan reçetesiz sigara bırakma ilaçları iyi çalışabilir, ancak aynı zamanda zararlı yan etkilere neden olabilir. Örneğin, ilaç vareniklini ( nikotin bırakma ilaçları) alan bazı hastalar, intihar düşünceleri, uyurgezerlik ve kardiyovasküler problemleri olduğunu bildirmektedir.

Vareniklin yan etkileri nedeniyle, Papke ve Horenstein gibi araştırmacılar Florida Üniversitesi’nde alternatifler üzerinde çalışıyorlar.

Vareniklin, nikotin moleküllerini beyin hücrelerine bağlayan aynı alıcılara bağlayarak nikotin isteklerini azaltır, ancak bu reseptörleri daha düşük derecede aktive eder. Papke, “ilacın bağımlılıkta olmayan diğer nikotin reseptörlerine bağlanması nedeniyle istenmeyen etkiler ortaya çıkıyor”. “Geliştirmekte olduğumuz moleküller daha spesifiktir, diğer reseptörleri hiç hedef almadığımızdan, bileşiklerimiz daha güvenli dir” diyor.

Yerel halk dilimlenmiş areca fındıklarını, sönmüş kireç (kalsiyum hidroksit), baharatlar veya tatlılar ve bazı durumlarda tütün ile karıştırılarak ve karışımın tütün yapraklarına sararak kullanır. Çiğneme, kullanıcıların dişlerini parlak kırmızı renkte çevirir. Daha da kötüsü, aşırı bağımlılık yapar ve ağız kanseri ve kardiyovasküler sorunlar da dahil olmak üzere ciddi sağlık etkilerine neden olur.

Önceki çalışmalarda, Papke ve Horenstein areca somunundaki psikoaktif alkaloidlerden biri üzerinde çalışmışlardır. Arekolin’in nikotin bağımlılığından sorumlu olan aynı beyin hücresi reseptörlerini uyardığını, ancak diğer nikotin reseptör tiplerini uyarmadığını keşfettiler.

Şimdi Horenstein, arecolin’den biraz farklı olan yapılarla bir dizi bileşik sentezliyor. Araştırmacılar, bu yeni bileşiklerin bir kısmının da bağımlılıkla ilişkili reseptörlere bağlandığını, diğer reseptörleri yalnız bıraktığını buldu. Bu, arecolin analoglarının sigaralara ya da yan etkileri olmayan diğer ürünlere karşı kullanabileceği anlamına gelir. Horenstein ve Papke için yapılacak bir sonraki adım, bu potansiyel yeni ilaçların hayvan denemelerinde test edilebilmesi için fon aramaktır.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: