Atık Piller Ekonomiye Kazandırılacak

Atık Piller Ekonomiye Kazandırılacak. TÜBİTAK MAM tarafından kurulan “Atık Pillerin Bertarafı Tesisi”, Dünya’da hem ayrıştırma, hem kırma hem de geri kazanımın yapıldığı ilk entegre tesis olma özelliğini taşıyor.
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından “Atık Pillerin Bertarafı ve Geri Kazanım Teknolojilerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında kurulan entegre tesisle, atık pillerin çevre ve insan sağlığına zararlarının önlenmesinin yanı sıra, ekonomik kazanç sağlanması bekleniyor. Çinko karbon, alkali ve nikel kadmiyum pillerinden değerli metallerin geri kazanılacağı tesisin imalat ve montajı tamamlandı. Proje kapsamında atık pillerin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan çinko karbon, alkali ve nikel kadmiyum pillerinin geri kazanılmasıyla ekonomimize artı değer katılması planlanıyor. Projeden elde edilecek bilgi birikimiyle farklı geri kazanım süreçleri için de katma değer sağlanması bekleniyor.

TÜBİTAK MAM Strateji ve Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, artan pil kullanımının, insan sağlığı ve çevre kirliliği için potansiyel tehlike oluşturduğunu söyledi. Pil yapımı için kullanılan materyallerin hem doğrudan insan sağlığı için hem de çevre için tehlikeli olan ağır metaller içerdiğini ifade eden Makaracı, Türkiye’de birincil kaynaklardan üretimi yapılamadığından sanayinin metal ihtiyacının büyük bir kısmının ithalat yoluyla, çok az bir kısmının da ikincil kaynaklardan geri kazanıldığını dile getirdi.

Çevrenin korunmasının yanında sanayinin ihtiyacı olan metallerin düşük fiyatlarla sağlanmasının da son derece önemli olduğuna değinen Makaracı, “Bu nedenle, TÜBİTAK-MAM tarafından, pil geri kazanılması konusunda bir projenin başlatılması düşünülmüştür. Projenin amacı, geri kazanım süreçleri geliştirmek ve böylece ileride çevre sağlığı için çok büyük bir tehdit oluşturacak olan pillerin bertarafı ve geri kazanılmasını sağlamaktır” diye konuştu.

“Dünyaya Yeni Bir Teknolojiyi Sunuyoruz”

Pillerin pilot tesiste işlenmesi sonucunda çinko, mangan, kadmiyum ve nikel metalleri, sülfat tuzları ile metalik tozlarının üretilmesinin de amaçlandığını anlatan Makaracı, şu bilgileri verdi:

“Projemizin ortak kuruluşu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Projemiz, hem ayrıştırma hem kırma hem de geri kazanımın yapıldığı Dünyadaki ilk entegre tesis olması bakımından önemlidir. Dünyaya yeni bir teknolojiyi sunmuş bulunuyoruz. Türkiye’de bundan başka bir tesis bulunmuyor. Türkiye’de toplanan piller, toprağa gömülüyor ya da ayrı yerlerde muhafaza ediliyor. Bu tesisi kurmakla çevre ve insan sağlığına olan etkileri minimize etmek ve geri kazanımla Türkiye ve dünyaya kazandırmak için yola çıktık. Avrupa ülkelerinde bu sistematik şekilde yapılıyor ama entegre şekilde olmuyor. Bu dünyadaki ilk tesisin Türkiye’de kurulması ülkemiz açısından bir kazanımdır.”

“Bir Pil Bile Toprağa Önemli Ölçüde Zarar Veriyor”

Tesisin işletmesini yapacak Exitcom Recycling firmasının Genel Müdürü Murat Ilgar, atık bilincinin artmasıyla pillerin toplanma oranının giderek arttığını ancak bunun istenilen seviyede olmadığını dile getirdi. Bir pilin bile toprağa önemli ölçüde zarar verdiğini anlatan Ilgar, Türkiye’de atık pillerin tehlikeli atık sahasına gömüldüğünü bildirdi.

Ilgar, Almanya’da atık pillerin yaklaşık yüzde 100’ünün geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırıldığına işaret ederek “Tesisimizin kapasitesi Türkiye’de toplanan atık pil oranından fazla, daha da geliştirilebilir. Pil ve geri dönüşüm olayı, çevre ve insan sağlığı ile ekonomiye ciddi bir katkısı var. Tesis bitti, deneme çalışmaları yapılıyor” dedi.

pil

Kaynak : Tübitak

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: