Araştırmacılar, Esnek Elektronik Alanında Önemli Atılımlar Yapmaya Hazırlanıyor

3541f arac59ftc4b1rmacc4b1lar esnek elektronik alanc4b1nda c396nemli atc4b1lc4b1mlar yapmaya hazc4b1rlanc4b1yor
3541f arac59ftc4b1rmacc4b1lar esnek elektronik alanc4b1nda c396nemli atc4b1lc4b1mlar yapmaya hazc4b1rlanc4b1yor

Araştırmacılar, Esnek Elektronik Alanında Önemli Atılımlar Yapmaya Hazırlanıyor. Elektronik cihazların temel bileşenlerinden olan yarıiletkenler yaşamlarımızı birçok açıdan geliştirdi. Cep telefonlarından, çamaşır makinelerine ve otomobilere, gelişmekte olan hemen hemen tüm modern cihazlara yerleştirilen aydınlatma, ekranlar, güneş modülleri ve mikroişlemcilerde bulunabilirler. Araştırmacılar, cihazları daha iyi işlevsellik ve enerji verimliliği ile yenilemek için, özellikle çevre dostu prosesleri kullanarak verimli materyalleri üretmek için daha iyi yollar arıyorlar.

Organik karbon bazlı yarıiletkenlerden yapılmış plastik veya organik elektronikler, bazı uygulamalar türleri için cazip olan, esnek, hafif, geniş alanlı ve ek üretime sahip cihazlar sağlayabilen böyle bir teknoloji grubudur.

Bununla birlikte, yüksek performanslı cihazlar yapmak için, azami akımın elektrot ve yarı iletken tabakalar arasında her iki yönde akmasına izin vermek için düşük elektrik dirençleri olan iyi ohmik kontaklar gerekir. Son zamanlarda Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (NUS) bir grup bilim adamı, organik ışık yayan diyotlar, güneş pilleri ve transistörler de dahil olmak üzere plastik elektronikte üstün performans sağlamak için benzeri görülmemiş ohmik temas sağlayabilen iletken polimer filmlerini başarıyla geliştirdiler. Araştırma bulguları yakın tarihte Nature dergisinde yayınlandı.

Bu araştırmacıların keşfettikleri genel olarak ohmik temasların yapılması için arzu edilen aşırı çalışma işlevlerine sahip polimer filmleri tasarlayabilmektir. Çalışma fonksiyonu, bir elektronun film yüzeyinden vakuma serbest bırakılması için gereken minimum enerji miktarını belirtir. Araştırmacılar, düşük maliyeti çözeltilerden işlenebilen filmler için şu an 5.8 elektron volt kadar yüksek ve 3.0 elektron volt kadar düşük çalışma fonksiyonlarına erişebildiklerini gösterdiler.

Cihaz araştırma ekibini yöneten NUS Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden kıdemli araştırma görevlisi Dr. Png Rui-Qi “Bu tür malzemeleri tasarlamak için, bağlı iyonik gruplara sahip katkılı iletken polimerler kavramını geliştirdik, Katkılı hareketli yüklerin (elektronlar ve hücre) karşı dengeleyici iyonları kimyasal olarak bağlandığı için dışarı atılamaz” “Sonuç olarak, bu iletken polimerler aşırı çalışma işlevlerine rağmen istikrarlı kalabiliyorlar ve istenen ohmik temasları sağlayabiliyorlar” diyor.

Bu çalışma, NUS Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doçent Chua Lay-Lay’ın, fizik bölümünde Doçent Peter Ho’nun liderliğindeki fizik ekibi tarafından yürütülen malzeme kimyası ekibiyle yapılan bir çalışmanın sonucudur.

Doç. Dr. Chua, “Kimyagerlerin ve fizikçilerin yakın işbirliğiyle bu yeniliği mümkün kıldı. Şimdi bu teknolojiyi daha da geliştirmek için endüstriyel ortağımızla ( Sumitomo Chemica ) birlikte çalışıyoruz” dedi.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: