Almanya’daki Bilim İnsanları, Dünyanın En Büyük Suni Güneşini Test Ettiler

f666b almanyadaki bilim c4b0nsanlarc4b1 dc3bcnyanc4b1n en bc3bcyc3bck suni gc3bcnec59fini test ettiler
f666b almanyadaki bilim c4b0nsanlarc4b1 dc3bcnyanc4b1n en bc3bcyc3bck suni gc3bcnec59fini test ettiler

Almanya’daki Bilim İnsanları, Dünyanın En Büyük Suni Güneşini Test Ettiler. Almanya’daki bilim insanları, gelecekte yararlı hidrojen oluşturmak için kullanılabilecek olan dünyanın ilk “suni Güneşi” ni ilk kez açtılar. Almanya Jülich’de bulunan ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından işletilen “Synlight“, Güneş’ten gelen ışığı tek bir noktaya odaklayan, suyu buharlaştıran ve hidrojen ve oksijen üreten 149 ksenon lamba kullanıyor.

Büyük makine, 14 metre (45 fit) yüksekliğe ve 16 metreye (52 fit) kadar uzanır ve 20 x 20 santimetre (8 x 8 inç) tek bir noktaya odaklanmış 3.000 ° C’ye (5,400 ° F) kadar sıcaklıklar üretir. Bu özel test sadece 15-20 dakika sürdü, ancak az miktarda hidrojen üretiyordu, ancak lambalar teorik olarak saatlerce hatta bir tam gün süreyle çalıştırılabilir.

Lambaların 350 kilovattlık bir çıkışı var ve Güneş ışınlarının dünya üzerindeki yoğunluğunun 10.000 katı kadar ışınım üretiyor. UV radyasyon spektrumu Güneş’inkine benzer. Küçük bir reaktör cihazında bir metal levhaya odaklandığında, suyu hidrojen ve oksijene parçalar.

Hidrojen inanılmaz faydalı bir elementtir, karbon emisyonu olmayan bir yakıt kaynağıdır. Fakat doğal olarak oluşmaz (Yalnız başına Dünya’da doğal olarak görülmez, diğer bileşiklerde görünür ancak ayrılması gerekir) ve bu nedenle, böyle makinelerle sentetik olarak oluşturulmalıdır.

Ürettikleri ısı bir insanı yakmak için yeterlidir.

Araştırmacıların bir sonraki adımı bu reaktörü gerçek şartlar altında test edilebilecekleri gerçek bir güneş enerjisi tesisi haline getirmek. Hidrojen temiz bir gelecek için en büyük araştırma konularında arasında öncülüğünü koruyor.

Kaynak : iflscience

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: