ABD Gıda Ambalajlarındaki Üç Kimyasalı Yasakladı

be793 abd gc4b1da ambalajlarc4b1ndaki c39cc3a7 kimyasalc4b1 yasakladc4b1
be793 abd gc4b1da ambalajlarc4b1ndaki c39cc3a7 kimyasalc4b1 yasakladc4b1

ABD Gıda Ambalajlarındaki Üç Kimyasalı Yasakladı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), gıda ambalajlarında bulunan, diğer zehirli maddelere yapısal benzerlikleri nedeni ile üç çeşit perflorlanmış bileşikler içeren (PFC) kimyasalların kullanımını yasakladı. Söz konusu kimyasallar pizza kutuları, mikrodalgada yapılmış mısır patlağı pakati ve diğer yiyecek kaplarında yağ geçirmezlik maddeleri olarak kullanılmaktadır.

Üç perfluoroalkil etil içeren gıda ile temas eden maddeler (FCSs) yasaklandı. Mono- ve bifosfonatların belirli dietanolamin tuzları; pentanoik asit, 4,4-bis [(γ-ω-perfluoro-C8-20-alkil) tiyo] türevleri; ve perfloroalkil sübstitüe edilmiş fosfat ester asitleri artık kağıt ambalaj, yağ ve su kovucu maddeler olarak kullanılmayacak.

2014 yılında Çevre Çalışma Grubu (EWG ) ve çeşitli lobi grupları imzaladıkları dilekçeler ile bu maddelerin yasaklanması için başvuruda bulunmuşlardı. Bu maddeleri Amerika 2011 yılından beri imal ediyor,ancak avrupa dan gelenlerin yeterince araştırılmaması endişelerin başında geliyor.

ABD Gıda Ambalajlarındaki Üç Kimyasalı Yasakladı

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: