Araştırmacılar Kanser Tedavisi İçin Etkili Yeni Bir Yol Bulmuş Olabilir

4ad14 arac59ftc4b1rmacc4b1lar kanser tedavisi c4b0c3a7in etkili yeni bir yol bulmuc59f olabilir
4ad14 arac59ftc4b1rmacc4b1lar kanser tedavisi c4b0c3a7in etkili yeni bir yol bulmuc59f olabilir

Araştırmacılar Kanser Tedavisi İçin Etkili Yeni Bir Yol Bulmuş Olabilir. Hücreler kansere dönüşürken, ribozom düzenleyiciler hücresel mekanizmaları tercihen kanser proteinlerini üretmeye zorlarlar. Kanseri inceleyen araştırmacılar, hücrelerin habisleştikçe ( kötü huylu ) genelde daha az protein ürettiğini ve bu proteinlerin hücredeki mRNA ile eşleşmediğini gördüler. Rockefeller Üniversitesi’ndeki Elaine Fuchs ve Ataman Sendoel liderliğindeki bir araştırmacı ekibi bu sorunun cevabını bulduklarını bildirdiler.

Ekip, dünyadaki en sık görülen ve hayatı tehdit eden kanserler arasında yer alan ciltte skuamöz hücreli karsinomların, protein üreten mekanizmalarının tümöre bağlı mRNA’ları çevrime zorlayarak ribozomu çalıştırdığını ve bunun da kanser ilerlemesi için önemli proteinlerin üretilmesine yol açtığını buldu.

Araştırmacılar, hayvanlar üzerindeki deneylerin yanı sıra çeşitli biyokimyasal ve genetik teknikler kullanarak, bu değişimi eIF2 adlı ribozom başlatma faktörüne bağladılar ve bu protein normal olarak sağlıklı hücrelerde protein üretiminin triyaj ( özelliklerine göre ayırma ) edilmesine yardımcı oluyor (Nature 2017, DOI: 10.1038 / nature21036). Normal bir hücre kanserleştiğinde, eIF2A olarak adlandırılan farklı bir ribozom başlatma faktörü, ribozomal proteinin kansere bağlı proteinlere karşı çarpıklığına yardımcı olur. EIF2A, bir amino asitin eIF2α olarak adlandırılan başka bir proteinde fosforilasyonu nedeniyle kısmen kötü sonuçlar doğurabilir.

Çalışma, eIF2A’nın antikanser ilaç geliştirme için yeni bir hedef olabileceğini gösteriyor. Aslında yazarlar, yüksek eIF2A mRNA düzeylerinin insan kanserlerinde kötü prognoz ile sıklıkla bağlantılı olduğunu belirtmektedir.

Ek not : Araştırmacı Elaine Fuchs, Başkan Obama’dan Ulusal Bilim Madalyası aldı.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: