4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi Başladı

4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi Başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin katkılarıyla Milli eğitim Bakanlığı, Balıkesir Üniversitesi ve Türkiye Kimya Derneği tarafından düzenlenen “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” Ayvalık ilçesinde başladı.


Cunda Uygulama Oteli’ndeki kongreye Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdür Vekili Doç. Dr. Ali Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Fakültesi Dekanı Fatih Satıl, Türkiye Kimya Derneği adına Prof. Dr. Mustafa Sözbilir, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen katıldı. Düzenleme Kurulu Başkanı ve Necatibey Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Canan Nakiboğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kimya Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen 4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

4 gün sürecek olan kongrede Türkiye ve yurt dışından katılan 4 konuşmacının yanı sıra 137 tebliği sunulacağını kaydeden Nakiboğlu, “Bilindiği gibi kongreler, bilimsel çalışmaların yanı sıra düzenlendiği yörenin tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımına da katkı sağlamaktadır. Bu anlamda kongre süresince sosyal programlarımızla, kongre salonlarımıza ilimizin değerlerinin adını vererek, her bir ilçesi farklı bir değere sahip olan güzel ilimiz Balıkesir’in bir kısmını sizlerle paylaşacak olmakta da ayrıca mutluluk duyacağız” dedi.
Prof. Dr. Nakiboğlu’nun ardından kürsüye gelen Türkiye Kimya Derneği adına kongreye katılan Prof. Dr. Mustafa Sözbilir, dernek hakkında brifing verdi. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ise, Dağlıca’da şehit düşen 16 Mehmetçiğe rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Çocuk Kongresi’ni düzenlemiştik. Bu kongrede öğrencilerimize bilimsel alanda bilgilendirmek adına, bu çocuklarımızın özellikle ortaokul dönemindeki 5-6-7 ve 8. sınıflar için Değerler Eğitimiyle ilgiliydi kongre düzenlemişlerdi. Bu kongrede Balıkesir Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile işbirliğiyle bu organizasyon gerçekleştirilmişti. Bu yıl ise Kimya Eğitimi Kongresi’nin burada Cunda Uygulama Otelinde gerçekleştirilmesinin gururu ve sevincini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da Dağlıca’da şehit düşenleri yad ederek yaptığı konuşmasında, “Şunun bilinmesini istiyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terör belasını yok etmeye azimli ve kararlıdır. Bundan hiç kimsenin en ufak şüphesi olmasın” dedi.
2 yılda bir Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde düzenlenen Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi’nin bu yıl Balıkesir’de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Yaman, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı’ya; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı da Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’e birer teşekkür belgesi takdim etmesiyle kongre açılış töreni sona erdi.

4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi Başladı

 

Kaynak : Milliyetİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: