Yapay zeka kullanımında üstünlük Çin’de, en âlâ uygulama ABD’de

AA

SAS ve Coleman Parkes Research tarafından yapılan araştırmaya nazaran, işletmeler ve tertipler ortasında üretken yapay zeka (Generative AI) kullanımı giderek artıyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran, üretken yapay zeka kullanımında Çin başı çekiyor. Çin’deki kuruluşların yüzde 83’ü iş yerlerinde üretken yapay zekayı faal olarak kullandıklarını belirtiyor. Listenin ikinci sırasında yüzde 70 kullanım oranıyla Birleşik Krallık yer alırken, yüzde 65 ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üçüncü ve yüzde 63 ile Avustralya dördüncü sırada bulunuyor.

Yapay zekanın tam manasıyla işletmelere entegre edilmesinde ise ABD, Çin’in önünde yer alıyor. ABD listede yüzde 24 ile birinci sırada bulunurken, onu yüzde 19 ile Çin ve yüzde 11 ile Birleşik Krallık takip ediyor. Bölgeler bazında bakıldığında Kuzey Amerika yüzde 20, Asya-Pasifik yüzde 10, Latin Amerika yüzde 8, Kuzey Avrupa yüzde 7 ve Güney Batı ve Doğu Avrupa yüzde 7 ile üretken yapay zekayı tam manasıyla en çok kullanan bölgeler olarak sıralanıyor.

Üretken yapay zekayı en çok bankacılık kullanıyor

Üretken yapay zekayı tam manasıyla uygulayan dallar ortasında bankacılık yüzde 17 ile tepede yer alırken, telekomünikasyon ve haberleşme yüzde 15, sigorta yüzde 11, hayat bilimleri yüzde 11, profesyonel hizmetler yüzde 11, perakende yüzde 10, kamu bölümü yüzde 9, sıhhat yüzde 9, üretim yüzde 7 ve güç yüzde 6 oranıyla öne çıkıyor.

Öte yandan, araştırmaya nazaran en büyük problemlerden bir tanesi olarak üretken yapay zekanın tam anlaşılmaması ön plana çıkıyor. 10 yöneticiden 9’u üretken yapay zekayı tam anlamadığını ve gelecek potansiyeli konusunda tam bilgi sahibi olmadığını belirtirken, yöneticilerin yalnızca yüzde 9’u kuruluşlarının yapay zekayı benimseme stratejileri konusunda bilgi sahibi olduklarını söz ediyor. Üretken yapay zekayı anlamada yaşanan meselelere karşın kuruluşların yüzde 75’i önümüzdeki mali yılda üretken yapay zekaya yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Üretken yapay zekayı halihazırda uygulayan şirketler ortasında yapılan ankete nazaran, firmalar, üretken yapay zeka sayesinde çalışan tecrübesi ve memnuniyetinde yüzde 89 düzgünleşme, operasyonel maliyetlerde yüzde 82 tasarruf ve müşteri sadakatinde yüzde 82 artış olduğunu bildirdi.

Üretken yapay zeka global iktisada 4,4 trilyon dolar katkı sağlayabilir

Araştırmada yer verilen ayrıntılarda yer alan McKinsey’in 2023 raporuna nazaran, üretken yapay zekanın global iktisada yıllık 2,6 trilyon dolardan 4,4 trilyon dolara kadar katkı sağlayabileceği öngörülüyor. Bu sayı, Birleşik Krallık’ın 2021 yılındaki gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYH) eş bedel pozisyonda bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*