Hubble, 17 bin ışık yılı uzaklıktaki kara deliğe dair ispat buldu

AA

1990 yılında uzay mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan ve artık yerini James Webb’e bırakacak Hubble Uzay Teleskobu, 34. yılını kutluyor.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından kullanılan Hubble Uzay Teleskobu; binlerce galaksinin, yıldızın, gezegenin ve öteki gök cisimlerinin varlığını doğruladı.

Kara delik kanıtı buldu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile NASA’nın ortak projesi Hubble’ın sitesindeki açıklamaya nazaran, memleketler arası gök bilimci takımı, Samanyolu Galaksisi’ndeki Erboğa (Centaurus) Takımyıldızı’nda bulunan Omega Centauri’ye ilişkin 20 yılda çekilen 500’den fazla görseli inceledi.

Araştırmada, yıldız kümesinin en iç kesitindeki süratli hareket eden 7 yıldıza ilişkin bilgilerin orta kütleli kara deliğin varlığına dair güçlü kanıtlar barındırdığı tespit edildi.

Gök bilimci takımı, çekim kuvvetiyle birbirine bağlı yaklaşık 10 milyon yıldızdan oluşan Omega Centauri’deki 1,4 milyon yıldızın suratlarını ölçerek bu yıldızların hareketlerinin devasa bir kataloğunu çıkardı.

Dünya’ya daha yakın bir kara delik ihtimali

Omega Centauri’nin merkezinde orta kütleli kara delik olduğu teyit edilirse Dünya’ya, Samanyolu’nun merkezindeki 26 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan 4,3 milyon güneş kütleli kara delikten daha yakın bir kara deliğin bulunduğu ortaya çıkmış olacak.

Aynı vakitte bu kara delik, galaksi merkezlerinin dışında, çok sayıda yıldızın büyük bir kara deliğe bağlı olduğu bilinen tek örnek olacak.

Omega Centauri gökyüzündeki en parlak gök cisimlerinden biri

Gökyüzündeki en büyük ve en parlak global küme olan Omega Centauri, başka büyük global yıldız kümelerinden daha süratli dönüyor, biçimi daha düz ve başkalarından yaklaşık 10 kat daha büyük kütlesiyle küçük bir galaksi büyüklüğünde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*