Paris Eurosatory 2024 Fuarı’na MKE damgası: TSK envanterindeki 100 eser tanıtıldı

AA

Fransa’nın başşehri Paris’te 17-21 Haziran tarihleri ortasında düzenlenen Eurosatory Fuarı’na 62 ülkeden 2 binden fazla firma katılıyor.

Türkiye, bu yıl fuarda MKE, ASELSAN, Roketsan, HAVELSAN, BMC ve Otokar üzere önde gelen savunma sanayi firmalarının da ortalarında bulunduğu 50’den fazla şirketle güçlü bir halde temsil ediliyor.

TSK envanterindeki 100 eser tanıtılıyor

MKE, Eurosatory’de Türkiye standı bünyesinde TSK envanterinde bulunan ve daha evvel alanda kullanılan 100 kadar eseri dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere tanıtıyor.

Yakın vakitte yurt dışına ihraç edilen havadan taşınabilir 105 mm hafif çekili obüs BORAN, fuar iştirakçilerinden ağır ilgi gördü. Fuarda BORAN’a ait görüşmeler de yapıldı.

Yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen ürünler

MKE’nin yerli ve ulusal imkanlarla geliştirdiği 1 ton 780 kilogram tartısındaki BORAN, dakikada 12 atış yapıyor ve 1 dakika içinde atışa hazır hale getirilebiliyor.

MKE’nin standında ayrıyeten yerli ve ulusal tasarım fişekler vitrinde sergileniyor.

5,56-203 mm kalibrelerde fişekler üreten MKE, operasyon bölgelerinde aydınlatma gayesiyle kullanılan renk ve işaretleme fişeklerini de fuarda tanıttı.

Milli piyade tüfeği MPT-76 Eurosatory’de

NATO standartlarında üretilen ve 42 memleketler arası testi geçtikten sonra TSK envanterine giren yeni ulusal piyade tüfeği MPT-76 da fuarda yerini aldı.

MKE’nin standını ziyaret edenler farklı kalibredeki tüfekleri dikkatle inceledi.

Dünya şampiyonlukları olan ödüllü 7,62 mm kalibre keskin nişancı tüfeği Bora 12, standı ziyaret edenlerin beğenilen eserleri ortasına girdi.

Eurosatory’de ayrıyeten kulede, zırhlı araçta yahut asker üzerinde taşınabilir makineli tüfek PMT-76’nın yanı sıra tahrip, sis oluşturma, tatbikat ve eğitim maksatlı kullanılan orta ve büyük kalibre mühimmatların da tanıtımı yapıldı.

Öte yandan MKE, fuarda Amerikan pazarına yönelik hafif silah satışı konusunda yaklaşık 30 milyon dolarlık mukavele imzaladı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*