Havalar ısındı hadiseler arttı: Türkiye’de 300 kişi KKKA tedavisi görüyor

DHA

Kene tehlikesi yeniden baş göstermeye başladı…

Sivas’ta havaların ısınmasıyla yine görülmeye başlayan kene ısırması sonucu, son 1 haftada Gülbidin Ekberi (25), Kenti Tanrıveren (36) ve Emre Nacar (25), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

SCÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Türkiye geneli aktüel hadise sayıları hakkında bilgi vererek Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında ihtarlarda bulundu.

Türkiye’de 300 kişi tedavi altında

Havaların ısınmasının akabinde KKKA olaylarında artış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çetin, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı bahar aylarının gelmesiyle başlar. Türkiye’de nisan ayı ile olaylar başlar ve artarak ekim ayına kadar devam eder. Haziran ve temmuz ayı genelde hadiselerin en fazla olduğu periyottur. Ülkemizde çoklukla ortalama olarak yıllık bin ila 1200 hadise oluyor. Bu sene nisan ayında birinci olayımız geldi.

Şu an için Sivas’ta 35 civarında olay sayımız var. Ne yazık ki, 3 vatandaşımız da hayatını kaybetmiş durumda. Bilhassa iklimin ısınması nedeniyle bundan sonraki periyotlarda olay sayılarında artış bekliyoruz. Aldığımız bilgilere nazaran, Türkiye genelinde 270-300 civarında olayın oluştuğunu biliyoruz.

Bu yıl 750 ile bin civarında hadiseyle periyodu kapatacağımızı iddia ediyoruz. Umarız ki, şu ana kadar ilgili kurumların almış oldukları önlemlerin tesiriyle bu sayı daha az olur.

Maalesef bu yıl bahar aylarının çok sıcak geçmesi sebebiyle yerdeki kene sayısında çok önemli bir artış olduğunu gözlemledik.

Otların yağmurlardan ötürü hem ölçü olarak hem de boyut olarak artmasıyla kene popülasyonunda bir artış var. Umuyoruz ki, bu durum olay sayılarına yansımaz.” dedi.

“Hastalık önlem alındığında önlenebilir”

Kenelerden korunmak için dikkatli ve önlemli olunması gerektiğine değinen Prof. Dr. Çetin, “Halk sıhhati açısından değerli hastalıklar, önlem alındığında önlenebilen hastalıklardır. Bilhassa KKKA hastalığı da önlem alındığında önlenebilir bir hastalık. Bu nedenle önlemli olmamız gerekiyor.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların alanda çalışırken üzerlerine kene yapışmaması için alacakları birtakım önlemler var. Bunları kesinlikle almaları gerekiyor. Meskene gittiklerinde üzerlerini denetim etmeleri gerek.

Bizim üzerine basarak söylediğimiz bir başka konu da, şayet üzerlerine kene yapışmışsa kesinlikle kendileri çıkartmamalı. Hastane ortamında çıkarılmasının çok kıymetli olduğunu bir kere daha söz etmek isterim”. diye konuştu.

Kurban alımı için uyarı

Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların kenelere karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten Çetin, “İçinde bulunduğumuz periyot İslam alemi için kıymetli günler. Kurban Bayramı yaklaşıyor. Hem küçük hem büyükbaş hareketliliğinde artma oluyor. Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nden batıya hakikat hayvan nakliyeciliği ve satışı için gidildiğini biliyoruz.

Bu noktada hayvanları götüren insanların kesinlikle önlem alması, hayvanlarını denetim etmesi gerekiyor. Bilhassa hayvan pazarlarında daha çok dikkat edilmesi gerek. Hayvan satın alan insanların da hayvanın üzerinde kene olup olmadığını denetim ederek almaları gerekiyor.

Bütün bunların yanı sıra kurban bölümünde de hasta hayvanların kanından eldeki açık yaralardan virüs girebiliyor. Bunun için de kesinlikle eldiven kullanarak süreçlerin yapılmasını ve hijyene dikkat edilmesini önemseyip öneriyoruz.” tabirlerini kullandı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*