Avrupa Birliği’nden Apple’a yeni soruşturma

AA

Avrupa Birliği (AB), teknoloji şirketi Appla’ı App Store uygulamalarıyla Birlik teknoloji kurallarını ihlal etmekle suçladı ve şirkete yeni soruşturma açtığını duyurdu.

AB Kurulu, Apple’a yönelik App Store kurallarının uygulama geliştiricileri engellediği teziyle Digital Markets Act (DMA) çerçevesinde başlatılan soruşturmaya ait resmi bildirimin yapıldığını duyurdu.

Açıklamada, App Store üzerinden uygulama dağıtan geliştiricilerin, AB kanunları mucibince müşterilerini alternatif ve daha ucuz satın alma seçenekleri konusunda bilgilendirebilmesi ve bu seçeneklere yönlendirebilmesi gerektiği vurgulandı.

Apple kriterleri karşılamadı

Apple’ın bu mevzuda yetersiz kaldığı belirtilerek, App Store’un yönlendirme kuralları da dahil olmak üzere, şirketin geliştiricilerle olan bağlantılarını düzenleyen kuralların AB kriterlerini karşılamadığı tabir edildi.

AB Kurulunun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Apple’ı eleştirerek, “Apple’ın yeni sloganı ‘farklı davran’ olmalı.” dedi ve şirketin yenilikçi firmaları sıkıştırdığını ve tüketicilere yeni fırsatlar sunmadığını belirtti.

AB’nin teknoloji kuralları çerçevesinde, büyük şirketler ve dijital platformlar daha sıkı kontrollere tabi tutuluyor.

AB dijital maddelerini ihlal eden firmalara yüzde 10’a kadar varan global ciroya dayalı para cezaları uygulanabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*