Yenilikçi Vantuz Şeklindeki Cihaz ve Çalışma Prensibi

Yenilikçi Vantuz Şeklindeki Cihaz

Yenilikçi Vantuz Şeklindeki Cihaz

Alanında yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Sülüklerden esinlenen araştırmacılar, kan alma işlemi için yeni bir cihaz geliştirdi. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanlarının geliştirdiği vantuz biçimindeki cihaz, hastanın üst koluna ya da sırtına yerleştiriliyor.

Çalışma Prensibi ve Avantajları

Çalışma Prensibi ve Avantajları

Vantuz şeklindeki kabın içinde, dışarıdan hafif baskı uygulandığında derinin içine geçen mikro iğneler yer alıyor. Cihaz bu şekilde kısa sürede damarlardaki kanı adeta emerek kabın içine dolduruyor. Hakemli dergi Advanced Science’ta yayınlanan araştırmada, cihazın maliyetinin düşük olması ve yaralanma riskini azaltması gibi avantajlara dikkat çekildi. Cihazın sıtma gibi hastalıklarla mücadele edilen yoksul Afrika ülkelerinde etkili biçimde kullanılabileceği belirtildi.

Domuzlarda Test Edildi: Araştırmacılar, cihazı şu ana kadar sadece domuzların üzerinde test etti. Ancak ilerleyen süreçte vantuzun insanlar üzerinde deneneceği planlanıyor. Mikro iğnelerin genelde kan alma işlemlerinde kullanılan büyük iğnelere kıyasla yaralanma riskini azalttığı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*