Yatırımcılar rahatsız: Elon Musk, Tesla’dan 55 milyar dolar maaş alacak

2018 yılında Elon Musk’a, Tesla’nın pay senedi fiyatına ve performansına bağlı olarak 10 yıl boyunca pay senedi opsiyonları halinde ödenecek 55,8 milyar dolarlık inanılmaz bir maaş paketi verildi.

Bu muahede, o periyotta bir şirket yöneticisine verilen en büyük maaş paketi olarak rekor kırdı.

Yatırımcılar bu mutabakattan rahatsız

Tesla’nın en büyük yatırımcılarından olan CalPERS’in CEO’su Marcie Frost, bu mutabakatın uygulamaya konmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söz etti.

Marcie Frost’a nazaran Elon Musk ile Tesla’nın muahedesiyle şirketin büyümesi ortasında kâfi bir oran yok. Bu nedenle, bu tıp bir maaş mutabakatı şirket için anlamsız hale geliyor.

Vekalet danışmanlık firması Glass Lewis, yaptığı açıklamada, Tesla hissedarlarını Elon Musk’a yönelik 55,8 milyar dolarlık maaş paketini reddetmeye çağırdığını söyledi.

Elon Musk’tan açıklama geldi

Elon Musk, 2018’de yapılan maaş mutabakatında yer alan tüm koşulların günümüzde yerine getirildiğini ve maaş paketini hak ettiğini söyledi.

Yatırımcılara yönelik yıllık toplantı 13 Haziran’da gerçekleşecek. Hissedarlardan, Musk’ın maaş paketinin eski durumuna getirilmesine ait teklifin yanı sıra, çeşitli teklifler üzerinde de oy kullanmaları istenecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*