Soğuk Havanın Cilde Etkisi

Soğuk havanın cildi olumsuz etkilediği yadsınamaz bir gerçek. Bahar aylarıyla birlikte güneş ışınlarının etkisi daha fazla hissedilmeye başladı. Ancak güneşin cilde yararının yanı sıra zararları da göz ardı edilmemeli.

Alerjik Cilt Sorunları

Alerjik Cilt Sorunları

Güneş ışınlarına direkt maruz kalındıkça zararlı etkileri artmaktadır. Güneş yanıkları, cilt kuruması, alerjik cilt hastalıkları ve akne gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ayrıca cilt kanseri riski de artabilir.

Bahar aylarında görülen cilt sorunları hakkında Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Andaç Salman, TRT Haber’e şu açıklamalarda bulundu:

  • Kış aylarında iç mekanda ısıtıcılar kullanıldığı için derinin kuru olabileceğini,
  • Bahar aylarında alerjik sorunlarda artış görülebileceğini ve atopik dermatit gibi egzamalarda alevlenme olabileceğini vurguladı.

Doç. Dr. Salman, cilt alerjilerinin riskli gruplarını şu şekilde sıraladı:

Soğuk Havanın Cilde Etkisi

  • Ailesinde alerjik problemler olanlar,
  • Çevredeki alerjenlere maruz kalanlar,
  • Deri bariyer fonksiyonu bozuk olanlar ve
  • Mesleki maruziyete sahip kişiler.

Ayrıca, güneş maruziyetinin artmasıyla birlikte cilt tonunda koyulaşma ve pigmentasyon bozuklukları görülebileceği için güneş kremi kullanımının önemli olduğu belirtildi.

Salman, bahar aylarında sıcaklıkla birlikte terleme ve yağlanmanın arttığını, bu durumun gözeneklerin tıkanmasına ve akneye neden olabileceğini ifade etti. Mantar enfeksiyonlarının da nem ve sıcaklık artışıyla daha sık görülebileceği uyarısında bulundu.

Son olarak, bahar aylarında güneşten korunmanın, cildin nemlendirilmesinin ve sade içerikli ürünlerin tercih edilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*