İnsanların Doğuştan Sahip Olduğu Yön Bulma Yeteneği

Birçoğumuz için dünyayı dolaşmak, akıllı telefonumuz olmadan imkansız bir görev gibi görünüyor. Ancak yeni bir çalışma, insanların A noktasından B noktasına gitme konusunda sandığımızdan daha becerikli olduğunu öne sürüyor. İnsanları, beynimizde çevrede yön bulmamızı sağlayan bir ‘iç sinir pusulası’ bulunduğunu keşfetti.

Yön Bulma Pusulası: Beynin Sırrı

Yön Bulma Pusulası: Beynin Sırrı

Sinir hücreleri tarafından iletilen elektrik sinyali şeklini alan bu pusula, bize yeni bir yöne doğru ilerlemek üzere olduğumuzu söylüyor. Dahası bu yapı, kendimizi farklı bir yöne doğru çevirdiğimizde yeni bir yolda olduğumuzu algılamamızı sağlıyor.

Etkileyici Beyin Sinyalleri

Etkileyici Beyin Sinyalleri

Yeni bir çalışmada, Birmingham Üniversitesi ve Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’ndeki araştırmacılar insanların yön bulma pusulasına dair etkileyici beyin sinyallerini inceledi. Bu sinyaller, insanlara yön değişiklikleri hakkında milisaniyeler öncesinden bilgi veriyor.

EEG ve Beyin Aktivitesi Kaydı

EEG ve Beyin Aktivitesi Kaydı

Çalışmada EEG (elektroensefalografi) kullanılarak katılımcıların beyin aktiviteleri kaydedildi. EEG, baş derisine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla beyindeki elektriksel aktiviteleri ölçerek beyin sinyallerini izlemeyi sağlar.

Dr. Griffiths: Nöral pusulayı, beynin navigasyonla ilgili birçok farklı bölgesine gönderilen bir beyin sinyali olarak tanımlayabiliriz. Beyin sinyali, bir ortamda nereye baktığımız konusunda beyin bölgelerini güncelliyor ve bu, biz çevrede ilerledikçe yön bulma hedeflerimizi güncellememize yardımcı oluyor. Bize, bunu yapmadan yaklaşık 50 ila 100 milisaniye önce döndüğümüzü söylüyor. Beynimizdeki bu pusula olmasaydı, insanlar muhtemelen ‘yön bulma yeteneklerinde önemli bir bozulma’ yaşayacaktı.

EEG Nedir?

EEG Nedir?

Elektroensefalogram (EEG), başlangıçta klinik kullanım için geliştirilen beyin aktivitesinin kaydıdır. Test sırasında, beyin hücrelerinin birbirlerine mesaj göndermesi sırasında üretilen elektrik sinyallerini almak için kafa derisine küçük sensörler bağlanır. EEG, beyni etkileyen çeşitli durumların teşhis edilmesine ve izlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*