Güneş’teki Jeomanyetik Fırtına Tespit Edildi

ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Güneş yüzeyindeki şiddetli bir jeomanyetik fırtınayı tespit etti. Güneş’teki patlamalar sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın kaynağının “Bölge 3664” olarak adlandırılan “büyük, karmaşık bir güneş lekesi kümesi” olduğu belirlendi.

Uyarı ve Etkileri

NOAA’nın açıklamasında, Dünya’ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekilerek, “yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği” ve yörüngelerdeki uydularda “sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının” yaşanabileceği kaydedildi.

Güneş Patlamaları ve Etkileri

Güneş patlaması, Güneş’in atmosferinde gerçekleşen şiddetli patlamalara verilen genel bir isim. Patlama sonucunda binlerce atom bombasından daha yüksek bir enerji ortaya çıkıyor ve milyarlarca megaton gücündeki patlama nedeniyle uzaya ve doğal olarak dünyaya da radyasyon yayılıyor. Bu patlamalar genellikle kısa dalga radyo iletişimi etkiliyor.

Geçmişteki Güneş Patlamaları

Güneş’te 10 Mayıs’ta güçlü bir patlama meydana gelmişti. NASA, Güneş’teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Güneş yüzeyindeki patlamalardan dolayı 2005’ten bu yana ilk kez bu şiddette “Jeomanyetik Fırtına” yaşanabileceğini açıklamıştı.

Olası Etkiler ve Önlemler

İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliwer Dowden’ın olası enerji kesintilerine karşı vatandaşları pilli radyo ve mum stoklamaya çağırması, güneş patlamalarının olası etkileri konusundaki endişeleri artırmıştır. Elektrik hatlarının etkilenebileceği, iletişimin kesilebileceği ve bankacılık işlemlerinin durabileceği gibi senaryolar ele alınmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*