TSMC’nin ABD’deki Yatırımı

Tayvan merkezli yarı iletken imalat devi TSMC, dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olarak bilinmektedir. Apple’ın A serisi ve M serisi işlemcilerinin yanı sıra AMD işlemcilerini üretmesiyle tanınan şirket, aynı zamanda ekran kartları ve güç yönetimi için çipler de üretmektedir.

TSMC'nin ABD'deki Yatırımı

Şu sıralar ABD’nin Arizona eyaletinde yeni bir fabrika inşa eden TSMC, ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır. ABD yönetimi, şirketin ülkedeki çip üretimi yatırımlarını desteklemek amacıyla TSMC’ye 6,6 milyar dolara kadar doğrudan finansman sağlayacağını duyurmuştur.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada “Amerika’da Yatırım” gündeminin önemli bir parçası olan CHIPS ve Bilim Yasası sayesinde yarı iletken üretiminin ve işlerinin ABD’ye geri döndüğünü vurgulamıştır. TSMC ile yapılan ön anlaşma doğrultusunda Phoenix’te üçüncü bir çip fabrikası kurulacak ve Arizona’daki toplam yatırım miktarı 65 milyar dolara çıkarak binlerce dolaylı istihdam ve 25 binden fazla doğrudan inşaat ve imalat işi yaratılacaktır.

Yapılan anlaşma kapsamında TSMC’ye 5 milyar dolarlık kredi sunulacağı belirtilirken, bu yatırımın ABD’yi dünyadaki en ileri yarı iletken üreticilerinden biri yapacağı ve ülkeyi 2030’a kadar dünyadaki en gelişmiş çiplerin yüzde 20’sini üretme hedefine taşıyacağı ifade edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*