Microsoft’un Yapay Zeka Modeli VASA-1

AA OpenAI’ın “ChatGPT” ve Google’ın “Gemini” gibi yenilikçi uygulamalarıyla dikkatleri üzerine çekmesinin ardından, teknoloji devleri yapay zeka alanında adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Microsoft da “VASA-1” adını verdiği yapay zeka modeli ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Fotoğrafları Canlandırma Yeteneği

VASA-1, sahip olduğu yapay zeka algoritmaları sayesinde fotoğrafları oldukça gerçekçi videolara dönüştürebiliyor. Uygulama, herhangi bir fotoğrafı veya çizimi alıp, var olan bir ses dosyası ile birleştirerek videolara dönüştürebiliyor. Ayrıca fotoğraflardan yüz ifadeleri ve kafa hareketleri oluşturabilme yeteneğine sahip.

Çeşitli Kullanım Alanları

VASA-1, konuşmalara uygun ağız hareketleri üretebilirken fotoğraflara şarkı söyletebilecek kadar gelişmiş bir yapay zeka modeli olarak öne çıkıyor. Özellikle sanal karakterlerin canlandırılması ve interaktif içeriklerin oluşturulmasında büyük bir potansiyele sahip.

Microsoft'un Yapay Zeka Modeli VASA-1

Gelecek Planları

Microsoft, VASA-1’i şu anda yalnızca bir araştırma projesi olarak değerlendirdiğini ve genel kullanıma açmadığını belirtiyor. Şirket, yapay zeka ile üretilen sahte videoların kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabileceğini düşünerek dikkatli adımlar atmaya devam ediyor. Ancak VASA-1’in gelecekte daha geniş kitlelere sunulması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*