Bayraktar TB3 SİHA: Başarıyla 30. Test Uçuşunu Tamamladı

Türkiye, savunma sanayiinde önemli adımlarla uluslararası alanda dikkat çekiyor. Özellikle insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) konusunda kaydettiği ilerlemelerle öne çıkan ülkemiz, Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) test uçuşlarında önemli bir aşamaya ulaştı. BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar TB3, 30. test uçuşunu başarıyla tamamlayarak toplam uçuş süresini 286 saate çıkardı.

TCG Anadolu Gemisi ile Yapılacak Test Uçuşları

TCG Anadolu Gemisi ile Yapılacak Test Uçuşları

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısı sayesinde kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilme özelliğine sahip olacak dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı olma özelliğine sahip. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde test uçuşlarına başlamayı planladıklarını açıkladı. Bu testlerle birlikte SİHA’nın sahip olduğu yenilikçi kabiliyetler daha da net bir şekilde görülebilecek.

Bayraktar TB3 SİHA: Başarıyla 30. Test Uçuşunu Tamamladı

Görüş Hattı Ötesi Yetenekler ve Etkinlik

Görüş Hattı Ötesi Yetenekler ve Etkinlik

Bayraktar TB3, görüş hattı ötesi iletişim kabiliyetine sahip olacak ve bu sayede çok uzak mesafelerden bile kontrol edilebilecek. Milli SİHA, keşif-gözetleme, istihbarat toplama ve taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı etkili bir şekilde gerçekleştirebilecek. Taşıdığı akıllı mühimmatlarla Türkiye’nin savunma kapasitesine önemli bir katkı sağlayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*