Kripto paraya işlem vergisi geliyor

Kripto para çıkarlarına vergi gelebilir. TRT Haber’in yer alan habere nazaran, kripto para piyasasına gelecek düzenleme ile birlikte denetlenebilirliğin ve şeffaflığın sağlanması planlanıyor. Düzenleme ile kripto varlıkların aşikâr sonu geçen yararlarından süreç vergisi alınması planlanıyor.

Türkiye Mali Aksiyon Misyon Gücü’nün gri listesinde yer alıyor. Bu listeden çıkmak için kripto para düzenlemesi yapılması gerekiyor. Kripto para ile kara para aklanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Kripto dalına ait çalışma İktisat Uyum Heyeti sonrasında yapılan toplantılarda da gündeme geldi.

Bu kapsamda borsalara sermaye kaidesi getirilirken kuruluş sürecinde teminat istenecek. Kripto varlıkların ihraç ve dağıtımı, alım satım yapanların uyacakları unsurlar belirlenecek.

Çalışmada kripto varlıklara hangi kurallarda hukuksal nitelik kazandırılacağı belirlenirken kripto varlıkların muhakkak bir şifreleme ve algoritma üzerinden tanımlanmasının yasa teklifinde yer alacağı belirtildi. Ayrıyeten kripto varlıkların şifrelerinin kime ilişkin olduğu net tabirlerle yasaya eklenecek.

Avrupa Parlamentosu evvelki yıl vergi alınmasına yönelik kararı onaylamıştı. Almanya’da 600 euro üzerinde bedeller için kar vergisi uygulanıyor. İsveç, kripto vergisi kapsamında yüzde 30’a varan oranda kesinti yapıyor.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*