İklim değişikliğinin izleri Shoesmith buzulunda gözlemlendi

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü uyumunda yapılan 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi devam ediyor.

Küresel iklim değişikliğinin sonuçlarından biri olan kutup bölgelerinde bulunan buzulların süratle erimesi konusuna da dikkati çekmek isteyen grup, buzulda bulunan binlerce yarıktan birkaçının içerisine girerek erimelerin derinliklerini ve suratını gözlemledi.

Çalışmaların sürdüğü Horseshoe Adası üzerinde bulunan Shoesmith buzulunda gerçekleştirilen çalışmalar iklim değişikliğinin izlerini net bir formda ortaya koydu.

İncelemeler hakkında açıklamalarda bulunan 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Önderi Prof. Dr. Ersan Başar, buzul yarıklarından içeri girerken erimenin şiddetini ve yoğunluğunu birlikte gördüklerini belirterek, “Buzun katmanları ortasında ısınma sebebiyle katmanlarda çok önemli erime var. Bunlar Antarktika’da son devirlerde daima bizim karşılaştığımız durumlar.” dedi.

Prof. Dr. Ersan Başar, Antarktika’nın iklim değişikliğinden en çok etkilenen yerlerden olduğunun altını çizerek, “İklim değişimi dünyamızın her yerinde tesirli bir biçimde görülmeye başladı. Maalesef, Antarktika’da bütün buzullarda bunu görebiliyoruz, yeniden Arktik de etkilenmiş bir bölge. Buzullar bir gün biterse bu tahminen dünyanın sonu olabilir. Bu buzullara çok uygun bakılması lazım. Bu buzulların erimesi global ısınmayla direkt bağlı bir mevzudur.” diye konuştu.

İklim değişiminin en değerli delillerinden birinin buzulların erimesi olduğunu lisana getiren Başar, milyonlarca yıl evvel oluşmuş buzulların global ısınmayla birlikte iklim değişiminin sonucunda süratle eridiğini vurguladı.

Başar, dünyanın geçmişinin ve her şeyin buzulların içinde gizli olduğunu kaydederek, “Milyonlarca yıl evvel olan atmosferik olaylar, bugünkü koşullardaki canlı hayat bu buzlar içinde gizli bulunuyor. Şayet bir gün bu buzları anlayabilirsek derinliklerine ulaşıp oradaki gizemi çözebilirsek, hayatın gerçeklerini daha âlâ anlayabileceğiz.” biçiminde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*