BASF, Koronavirüs Krizinde de Ekononik Dayanıklılığını Sürdürmeye Devam Ediyor

BASF Koronavirüs Krizinde de Ekononik Dayanıklılığını Sürdürmeye Devam Ediyor
BASF Koronavirüs Krizinde de Ekononik Dayanıklılığını Sürdürmeye Devam Ediyor

BASF, Koronavirüs Krizinde de Ekononik Dayanıklılığını Sürdürmeye Devam Ediyor. BASF Grubunun 2020 yılının ilk çeyreğindeki satışları, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7 artarak 16,8 milyar € ‘ya yükseldi. Bu artışın temel satış hacimlerdeki yüzde 4’lük bir artıştan kaynaklandığı belirtildi.

BASF’nin açıklamasına göre, özel kalemler öncesi faaliyet gelirleri -FVÖK- (Faiz ve Vergi Öncesi Kar-EBIT), ise 2019’un ilk çeyreğine göre yüzde 6 oranında azalarak 1,6 milyar € oldu. FVÖK’deki düşüşün temel olarak Kimyasallar ve Malzemeler segmentlerinden ve Diğerleri bölümünün önemli ölçüde düşük katkılardan kaynaklandığı belirtildi.

2020 yılının ilk çeyreğine ait sonuçları değerlendiren BASF SE Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Martin Brudermüller, “2020’nin ilk çeyreği normal bir çeyrek değildi. Aynı durum ikinci çeyrek için ve tüm yıl için de geçerli olacak. Koronavirüs dünyayı altüst etti. Çok zorlu makroekonomik ortam nedeniyle, piyasalarda büyük bir belirsizlik var ve bu da şu anda güvenilir planlamayı neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bu nedenle, 2020 yılında satış ve kazancın gelişimi ile ilgili somut açıklamalar şu anda yapılamamaktadır” dedi.

BASF Grubunun çeşitlendirilmiş portföyünün avantajları

Brudermüller açıklamalarının devamında, “BASF’nin çeşitlendirilmiş portföyü özellikle zor zamanlarda avantajlar sunuyor. Tüm müşteri portföyümüz pandemiden eşit derecede etkilenmiyor. Bu ortamda farklı direnç dereceleri gösteriyorlar. Örneğin, ilaç, deterjan,temizleyiciler ve gıda grubu portföyümüz şu anda ek talepler ile karşılaşıyor. Tarım endüstrisindeki talep de gerçekte etkilenmiyor”

“Bununla birlikte, diğer müşteri endüstrileri pandeminin sonuçlarını yoğun olarak yaşıyor. Üretim durdurmalar ve tedarik zinciri aksaklıkları var. Ulaştırma ve otomotiv sektörü şu anda en güçlü düşüşleri görüyor. En önemli müşteri sektörümüz olan ulaştırma ve otomotiv gelen bu talep düşüşü şu anda bize en sert şekilde etkiliyor” dedi.

BASF 2020 yılı öngörüsü

BASF tarafından 28 Şubat 2020’de yayınlanan 2020 ticari yılı satış ve kazanç tahmini tutturalmayacak. Bu nedenle şirket 2020 öngörünüsünü geri çekmeye karar verdi. Şirket açıklamasında,”Şu anda hem koronavirüs pandemisinin uzunluğunu hem de daha fazla yayılmasını ve gelecekteki önlemleri güvenilir bir şekilde tahmin etmek imkansız. Sonuç olarak, satışların ve kazançların gelecekteki gelişimi hakkında somut ifadeler şu anda yapılamamaktadır” dendi.

BASF, özellikle otomotiv endüstrisinde devam eden üretim kesintilerinin bir sonucu olarak, üretimdeki talep ve düşüşteki küresel zayıflığın ekonomik sonuçlarından ciddi şekilde etkilenmeyi beklemektedir. Koronavirüs pandemisinin etkileri diğer müşteri endüstrilerini de etkileyecektir. Sonuç olarak, şirket 2020 yılının ikinci çeyreğinde satış hacminde önemli bir düşüş bekliyor. BASF ancak 2020’nin üçüncü ve dördüncü çeyreğinde yavaş bir toparlanma bekliyor. Ancak durumun nasıl gelişeceğini son derece belirsiz ve tahim edilmez görüyor.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/basf-koronavirus-krizinde-de-ekononik-dayanikliligini-surdurmeye-devam-ediyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*