Geliştirilen Yeni Sistem Bize Alternatif Bir Su Kaynağı Yaratabilir

6542d gelic59ftirilen yeni sistem bize alternatif bir su kaynac49fc4b1 yaratabilir
6542d gelic59ftirilen yeni sistem bize alternatif bir su kaynac49fc4b1 yaratabilir

Geliştirilen Yeni Sistem Bize Alternatif Bir Su Kaynağı Yaratabilir. MIT mühendisleri tarafından tasarlanan yeni bir sistem, şehirler için düşük maliyetli bir içme suyu kaynağı sağlayabilirken, aynı zamanda santral işletme maliyetlerini de azaltabilir.

Yeni sistemin arkasındaki prensip oldukça basittir. Sis açısından zengin olan hava, iyon olarak bilinen elektrik yüklü parçacıkların bir demeti ile tutulabildiği zaman, su damlacıkları elektrik yüklü hale gelir ve böylece bir pencereye benzer şekilde olan bir tel ağına doğru çekilebilir. Damlacıklar daha sonra bu ağ üzerinde toplanır, bir toplama kabına akar ve santralde yeniden kullanılabilir veya bir şehrin su tedarik sistemine gönderilebilir.

Sistem, MIT’in 100.000 $ ‘lık Girişimcilik Yarışması’nı kazanan Infinite Cooling adlı bir start-up ​​şirketinin.

Şirketin kurucularından olan Kripa Varanasi’nin amacı, hem doğal sisi hem de endüstriyel soğutma kulelerinden su damlacıkları yakalayarak yüksek verimli su geri kazanım sistemleri geliştirmekti.

Proje, su kaynaklarının yoğun olduğu kıyı bölgelerinde içilebilir bir su kaynağı olarak kullanılan sis hasat sistemlerinin verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Sis yollarının üzerinde dikey olarak asılı olan bir tür plastik veya metal örgüden oluşan sistemler, aşırı derecede verimsizdir ve bunların içinden geçen su damlacıklarının sadece yüzde 1 ila 3’ünü yakalar. Ancak ekip, geliştirdiği ağların damlacıklardan daha fazlasını yakalamak için bir yol olup olmadığını merak ettiler ve bunu yapmanın çok basit ve etkili bir yolunu buldular.

Var olan sistemlerin verimsizliğinin sebebi, ekibin ayrıntılı laboratuvar deneylerinde belirginleşti. Sorun sistemin aerodinamiğindeydi. Bir hava akımı, bu gözenekli sis yakalama pencerelerindeki teller gibi bir engelden geçerken engelin etrafında doğal olarak sapmaktadır. Bu sapan hava akımları, telin merkezine doğru bükülmedikleri sürece, telin tarafına doğru ilerleyen damlacıklar taşırlar.

Ancak gelen sis ilk olarak bir iyon ışınıyla zaptedildiğinde, karşıt etki gerçekleşir. Tellerin yolundaki tüm damlacıkların üzerlerine düştüğü gibi, ağdaki deliklere giden damlacıklar bile tellere doğru çekilir. Bu sistem, bu şekilde geçen damlacıkların çok daha büyük bir bölümünü yakalayabilir. Bu şekilde, sis yakalama sistemlerinin verimliliğini arttırabilir ve maliyetleri önemli ölçüde azalabilir. Ekipman basittir ve gereken güç miktarı minimumdur.

Daha sonra ekip, enerji santrali soğutma kulelerinden su çekmeye odaklandı. Orada, su buharı akışı, doğal olarak meydana gelen herhangi bir sise göre çok daha konsantre ve bu da sistemi daha verimli hale getiriyor. Buharlaşan suyun yakalanmasının kendi içinde bir damıtma işlemi olduğu için, soğutma suyu tuzlu veya kirlenmiş olsa bile, çekilen su saftır.

Ekip şu anda, kampüsün elektrik, ısıtma ve soğutmasının çoğunu sağlayan bir doğal gaz kojenerasyon santrali olan MIT’in Merkezi Faydalı İşletmesi’nin soğutma kulesine yerleştirilmek üzere sistemlerinin tam ölçekli bir test sürümünü inşa ediyor. Kurulumun yaz sonunda bitmesi bekleniyor ve sonbaharda testlere tabi tutulacak.

Kaynak : techxplore

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*