Yeni Bir Analiz Sistemi, Deniz Suyundaki Kozmetik Ürün Kaynaklı Kirleticileri Belirleyebilir

Yeni Bir Analiz Sistemi, Deniz Suyundaki Kozmetik Ürün Kaynaklı Kirleticileri Belirleyebilir. Cordoba Üniversitesi’nden bilim insanları, deniz suyundaki kirleticilerin varlığını daha hızlı, verimli ve çok düşük konsantrasyonlarda tespit eden bir yöntem tasarladılar. Araştırmacılar özellikle sabun, losyon ve deodorantta koruyucu olarak kullanılan çeşitli maddelere odaklandı. Paraben ve triklosan ile ilgili endişeler zaten uzun zamandır gündemde, Avrupa Komisyonu bu maddeleri izliyor ve kullanımlarını sınırlandırıyor.

Parabenler ve triklosan, zarar verici bakterileri ve mantarları şampuan ve diş macundan korurlar, ancak deniz ekosistemine karıştıkları ve ciddi zarar verdikleri de bir gerçek. Varlıklarını tanımlamak, etkilerini düzeltecek önlemlerin tasarımına katkıda bulunmak bu nedenle çok önemlidir.

Nanoteknolojiye dayanan bu yeni yöntemin anahtarı, örnek analizi için bilimsel topluluk tarafından kullanılan ‘Lab-on-Valve’ olarak bilinen sistemdir.

Analytical Kimya Profesörü Marisol Cárdenas liderliğindeki araştırma ekibi Lab-on-Valf sistemi ile uyumlu nanopartikülleri sentezleyebildi ve bu sisteme karbon kaplı titanyum dioksit nanotüpler ekledi.

Amorf karbon ile modifiye edilen titanyum nanotüpler ve vana-on-valf sistemi kombinasyonu, çok düşük konsantrasyonlarda parabenler ve triklosan miktarlarının belirlenmesini sağlamaktadır.

Kaynak : sciencedaily

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s