Karbon Fiber Renkli Hale Geliyor

Karbon Fiber Renkli Hale Geliyor. Karbon fiberin boyanması için bulunan yeni bir yol, onları canlı ve renkli kumaşlar olarak dokunmasını mümkün kılabilecek.

Karbon fiber, spor aletleri veya askeri teçhizat gibi hafif ve güçlü olması gereken malzemelerin ortak bir bileşenidir. Fakat bu materyallerin çoğu daima siyah veya koyu gridir çünkü karbon elyaf üzerinde bir boyanın tutunabilmesi son derece zordur.

Çin’deki bir grup araştırmacı kimyasal pigment yerine organik renkler kullanarak parlak renkli karbon fiber kumaşlar üretmenin bir yolunu buldu.

Organik renkler, ışığın mikroskopik veya nano ölçekli özelliklerle ilginç şekilde etkileşime girmesinden kaynaklanır, araştırmacılar titanyum dioksit tabakası ile onları kaplayarak siyah karbon fiber üzerinde renk efektleri üretebiliyor. Bu tabaka tarafından yansıtılan ışığın rengi kalınlığını değiştirerek kontrol edilebilir.

Ortaya çıkan renkli elyaflar, normal karbon fiber kumaşlara benzer mekanik özelliklere sahip olan kumaşlara dokunabilir. 50 kez yıkandıktan sonra bile parlak renkte kalabiliyorlar.

Ekip, ileri teknolojili kumaşlar için daha şık renk seçenekleri sunmanın yanı sıra yaklaşımlarının gelecekteki optik veya renkli ekran teknolojilerinde de uygulamaları olabileceğini söylüyor.

Kaynak : chemistryworld

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s