2017 Nobel Kimya Ödülü Kimlerin ve Hangi Konunun Olacak

2017 Nobel Kimya Ödülü Kimlerin ve Hangi Konunun Olacak. 6 Ekim çarşamba günü tüm dünya, 109. Kimya Nobel ödülünü kimin kazandığını bulacak. Analistler ve yorumcular kimlerin ve hangi konuların kazanma ihtimalleri olduğu konusunda tahminlerini yapıyor. Crispr‘den heterojen katalizörlere ve uzun ömürlü lityum-iyon pillere kadar geniş bir yelpazede tahminler var.

Clarivate Analytics yorumcuları, karbon-hidrojen, karbon-karbon ya da diğer bağları değiştiren, yaygın olarak kullanılan bir reaksiyon türü olan C-H işlevselleştirmesine kritik katkılardan dolayı Nobel kimya ödülü için ABD’li kimyager John Bercaw, Robert Bergman’ı ve Rus araştırmacı Georgiy Shul’pin’ni ödüle en yakın isimler olarak açıkladılar.

ABD Stanford Üniversitesinden Kimya Mühendisi Jens Nørskov, amonyak sentezinde ve yakıt hücrelerinde ilerlemelere neden olan heterojen kataliz ile ilgili temel çalışmalarından ötürü kimya ödülü için bir başka adaydır.

Japonya’dan Tsutomu Miyasaka, İngiltere’den Henry Snaith ve Nam-Gyu Park, perovskitlerin keşfi ve güneş pillerinde kullanımı çalışmaları için Nobel’e aday olarak tahmin edilen diğer bilim insanlarıdır.

Fizikokimyacı Phaedon Avouris ve fizikçi Paul McEuen’in yanı sıra Hollandalı fizikçi Cornelis Dekker’den oluşan ekip, karbon nanoyapılar üzerine yaptıkları çalışmalar ile Nobel Fizik ödülü için öne çıkıyor.

Bununla birlikte, karbon nanotüplerin, grafenin elektronik alanındaki uygulamaları ile ilgili araştırmalar, kimya ödülü içinde layık görülebilecek konular.

ABD Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacı Samuel Lord, Nobel Kimya Ödülünün gen düzenleme teknolojisi Crispr hakkındaki çalışmaları nedeniyle Jennifer Doudna, Emmanuelle Charpentier ve Feng Zhang’a gidebileceğine inanıyor. Hem DNA araştırmacısı Crisanto Gutierrez hem de moleküler biyolog Alexis Verger, Crispr geliştiricilerinin kimya ödülüne sahip olabileceklerini düşündükleri Twitter’da yayınladılar.

Bloglarında bir Nobel ödül tahmin yarışması düzenleyen Sigma Xi, okuyuculara, iki kimya finalisti ikilisi arasında seçim yapmalarını istiyor: Lityum iyon pil yaratıcıları Stanley Whittingham ve John Goodenough veya biyoinorganik kimya öncülerinden Harry Gray ve Stephen Lippard.

Kaynak : scientificamerican

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*